Počet záznamů: 1  

Minulé tvary, rezultativum a kategorie vidu v západoslovanských jazycích

  1. 1.
    0421646 - SLÚ 2014 cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Brankatschk, Katja
    Minulé tvary, rezultativum a kategorie vidu v západoslovanských jazycích.
    [Past forms, the resultative and the category of aspect in Westen Slavic.]
    2013.
    [Jazyk v čase. Vývoj jazyka. Jazyková změna. Prague (CZ), 28.11.2013-29.11.2013]
    Grant CEP: GA ČR(CZ) GPP406/11/P424
    Institucionální podpora: RVO:68378017
    Klíčová slova: Aspect * Past tenses * Resultative constructions * Grammaticalization * Language contact * Western Slavic
    Kód oboru RIV: AI - Jazykověda

    Systém minulých tvarů se ve všech západoslovanských jazycích liší co se týče formální, ale i funkční stránky. Díváme-li se na vývoj těchto tvarů ve srovnání s vývojem v němčině, ukazuje se, že tento vývoj je souhra vnitřněsystémových procesů a reakcí na kontaktní jazyky, ve kterém hraje jasnou úlohu i intenzita kontaktu s němčinou nebo naopak s církevní slovanštinou a jinými jazyky. Ve svém příspěvku shrňuji výsledky empirického výzkumu o vývoji vidu, minulých časů a rezultativ v ruštině a v západoslovanských jazycích. Ukazuje se, že vymizení aoristu a imperfekta souvisí s vymizením pomocného slovesa l-ového perfekta ve 3. osobě (Dickey 2013, 83 f.) a s ustálením tvarů n/t-ových s pomocným slovesem v pasivu, respektive jako rezultativum. Chtěla bych tyto výsledky představit tak, aby byly vidět možné souvislosti mezi jednotlivými kategoriemi a tvary v těchto jazycích, a tím ukázat na cesty gramatikalizace. Zároveň chci upozornit na to, že na vývoj těchto kategorií má vliv i jazykový kontakt, což je zřetelné právě při porovnání více jazyků – a to i těch méně prozkoumaných, jako jsou lužická srbština, kašubština a severní slovinština (Slovinzisch).

    The system of past tenses differs in Westen Slavic in the formal and functional parameters. In comparison to German we can see that the development of these categories is an interplay of changes in the inner system of the languages with reactions on developments in contact languages. A core role has the intensity of the contact to German or to Old Church Slavonic or other neighbouring languages. In my paper I present examples from empirical research on the development of aspect, past tenses and resultative constructions in Russian and Western Slavic languages. It is evident that the loss of aorist and imperfect forms is adhesive with the loss of the auxiliar in the 3.person of the l-perfect form (Dickey 2013, 83 f.) and with the consolidation of the passive or resultative forms with n/t-participle and an auxiliar. The interactions of those forms show how the categories grammaticalize. The comparison of the development of the languages shows, where language contact played a role and where not: especially interesting is the case of Sorbian and Kashubian / Slovincian in this respect.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0227968

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.