Počet záznamů: 1  

Silicitové dýky z mladšího eneolitu a starší doby bronzové v Čechách

  1. 1.
    0392104 - ARÚ 2014 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Zápotocký, Milan
    Silicitové dýky z mladšího eneolitu a starší doby bronzové v Čechách.
    [Silicite daggers from the Late Eneolithic and Early Bronze Age in Bohemia.]
    Archeologické rozhledy. Roč. 65, č. 1 (2013), s. 3-55. ISSN 0323-1267
    Grant CEP: GA ČR(CZ) GAP405/10/1499
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z80020508
    Klíčová slova: silicite daggers * Bohemia * Eneolithic * Early Bronze Age * prestigious objects * routes * long-distance trade
    Kód oboru RIV: AC - Archeologie, antropologie, etnologie

    Nálezy silicitových dýk z Čech (52 exemplářů) pocházejí ze dvou produkčních okruhů - jižního, poalpského, a severního, pobaltského - a datují se do pěti horizontů, od středního eneolitu do starší doby bronzové. Lancetovité dýky z kontextu eneolitických kultur jsou zčásti jižního původu (k. chamská, řivnáčská, se šňůrovou keramikou - z bavorského deskovitého rohovce), zčásti severské (proto- a staroúnětická kultura). Do starší doby bronzové (mladší únětická kultura) spadají mladší typy severských dýk s rukojetí. Mezi funkcí dýk z obou období je zřejmě podstatný rozdíl. Eneolitické představovaly ceněnou komoditu, často dávanou do hrobů příslušníků elity. Oproti tomu dvě třetiny severských dýk z mladoúnětického období vykazují vazbu na říční a suchozemské komunikační směry a značná část jich je ze sídlišť charakteru centrálních míst či uzlových bodů. Dýky v této době zřejmě nebyly předmětem směny, ale jejím průvodním znakem. Je pravděpodobné, že zčásti patřily k výbavě lidí účastnících se provozu na dálkových komunikacích, spojujících alpskou rudnou oblast s únětickou kulturou a severským okruhem.

    Finds of silicite daggers in Bohemia (52 specimens) come from two productions circuits - the southern, subalpine circuit, and the northern, Baltic circuit - and date to five horizons between the Middle Eneolithic and the Early Bronze Age. Some of the lance-shaped daggers from the context of Eneolithic cultures are of southern origin (Cham, Řivnáč, Corded Ware culture - from Bavarian tabular chert), while others are of northern origin (proto- and early Únětice culture). Later types of Nordic daggers with handles date to the Early Bronze Age (late Únětice culture). A substantial difference is evident in the function of the daggers from the two periods. The Eneolithic daggers represented a valuable commodity that was often buried with members of the elite as a grave good. On the other hand, two-thirds of the Nordic daggers from the late Únětice period show a link to river and overland routes; a substantial number of these daggers are from settlements with the nature of a central location or junction points. In this period daggers were apparently not a subject of exchange but rather an attendant trait. It is probable that some of the daggers were part of the gear of people involved in the operation of travel over the long-distance routes connecting the ore territory in the Alps with Únětice culture and the Nordic circuit.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0221111

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.