Počet záznamů: 1  

Vliv zvěře a chodu počasí na vývoj xerotermní travinobylinné vegetace v Biosférické rezervaci Křivoklátsko

  1. 1.
    0381378 - BÚ 2013 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Černý, Tomáš - Petřík, Petr - Boublík, Karel
    Vliv zvěře a chodu počasí na vývoj xerotermní travinobylinné vegetace v Biosférické rezervaci Křivoklátsko.
    [Impact of hoofed game and weather on the vegetation development in dry grasslands in the Křivoklátsko Biosphere Reserve.]
    Bohemia centralis. Roč. 2011, č. 31 (2011), s. 439-464. ISSN 0231-5807
    Grant CEP: GA MŠMT LC06073
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z60050516
    Klíčová slova: game browsing * long-term monitoring * initial grassy communities
    Kód oboru RIV: EF - Botanika

    V práci jsme zhodnotili vliv muflonů a chodu srážek a teplot na vývoj rostlinných společenstev teplomilné travinobylinné vegetace na mělkých půdách v NPR Týřov a NPR Velká Pleš v období 2004-2010. Jen ojediněle a v závislosti na lokalitě průkazně kolísaly pokryvnosti životních forem a Ellenbergovy indikační hodnoty rostlin podle toho, jak se měnilo počasí v měsících leden-květen. Efekt oplocení se ukázal významný na všech plochách, ale časový trend změny skladby vegetace byl průkazný pouze na polovině ploch. Nebyl prokázán současný vliv času a oplocení v celkovém souboru dat. Významnou sukcesní změnu jsme zaznamenali pouze v jedné oplocence (ze čtyř). V oploenkách se snižovala pokryvnost bylinného patra v důsledku hromadění stařiny a částečně vlivem růstu keřů. Přinejmenším v extrémních částech biotopů otevřených pleší se mohou cenná společenstva udržovat i pod vlivem zvýšené aktivity zvěře.

    Using four exclosures, the impact of mouflon grazing and weather on plant communities (alliances Koelerio-Phleion phleoidis and Hyperico perforati-Scleranthion perennis) occurring on shallow soils within the mostly forest landscape was studied in the Křivoklátsko Biosphere Reserve (Czech Republic) during 2004-2010. Treatment, time, and weather data were used as explanatory variables in ordination and correlation analyses. Cover values of different life forms and indicator values varied significantly in dependence on the weather conditions of the preceding five months; however, correlations varied according to the vegetation type and were rather rarely detected. In the fenced plots, the herbaceous vegetation cover decreased, mainly due to litter accumulation and partly due to shrub encroachment. At least some parts of the valuable and species-rich habitats could be maintained under high game density, but some parts are endangered by eutrophication and game grazing.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0211865

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.