Počet záznamů: 1  

Doklady o činnosti Bohumila Laušmana v rakouských a britských archives

  1. 1.
    0357866 - ÚSD 2011 CZ cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Pernes, Jiří
    Doklady o činnosti Bohumila Laušmana v rakouských a britských archives.
    [Documents concerning activities of Bohumil Laušman in Austrian and British archives.]
    Studie z dějin emigrace. Olomouc: Univerzita Palacekého v Olomouci, 2010 - (Burešová, J.; Pelikánová, J.), s. 35-41. Emigrace, 6. ISBN 978-80-244-2634-1.
    [Demokratický exil ze zemí sovětského bloku ve Velké Británii. Praha (CZ), 11.09.2009 -]
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z80630520
    Klíčová slova: communism * democratic exile
    Kód oboru RIV: AB - Dějiny

    Bohumil Laušman byl sociálně demokratickým politikem. Ovlivňoval československou politiku v letech 1945-1948 a svou činností přispěl k nastolení komunistické vlády v Československu. Po únoru 1948 emigroval do Spolkové republiky Německo (Oberursel), později odešel do Jugoslávie a Rakouska. Komunistická tajná policie jej v roce 1953 unesla zpět do Československa. Laušman vyvíjel v exilu aktivní politickou činnost, jak je zřejmé z dochovaných archivních dokumentů. Nacházejí se nejen v rakouských a srbských archivech, ale také v britských archivech, zejména v pozůstalosti Blažeje Vilíma, Karla Maiwalda nebo Jana Svobody. Jiné důležité informace obsahují paměti Rudolfa Krupičky. Krupička byl chemik, který odešel s Laušmanem do Jugoslávie a finančně jej podporoval. Vydal knihu, v níž jejich osudy popsal. Mnohé materiály, vypovídající o Laušmanových osudech, jsou uloženy rovněž v USA.

    Bohumil Laušman was a social-democratic politician. He influenced the Czechoslovak politics between 1945-1948 and he contributed to the development of the socialist society. He emigrated to Federal Republic of Germany (Oberursel) after February 1948. Later, he went to Yugoslavia and Austria. He was kidnapped back to Czechoslovakia in 1953. Laušman was active in exile as we can see from archival collections. They can be found not only in Austrian and Serbian archives but also in British archives, e. g. in the documents of Blažej Vilím, Karl Maiwald or Jan Svoboda. Another important source of information is comprised in the memoirs of Rudolf Krupička. Krupička was a chemist who went to Yugoslavia with Laušman and supported him financially. He published a book where he describes their experiences. Materials relating to Laušman are available in the USA, too.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0196046

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.