Počet záznamů: 1  

Jak vznikají druhy: případ hýla rudého

  1. 1.
    0357751 - ÚBO 2011 CZ cze A - Abstrakt
    Munclinger, P. - Synek, P. - Šašková, L. - Poláková, Radka - Vinkler, M. - Shurulinkov, P. - Kotlík, Petr - Albrecht, Tomáš
    Jak vznikají druhy: případ hýla rudého.
    [Species emergence: scarlet rosefinch case.]
    Zoologické dny Brno 2011: sborník abstraktů z konference 17.-18. února 2011. Brno: Ústav biologie obratlovců AVČR, 2011 - (Bryja, J.; Řehák, Z.; Zukal, J.). s. 154-155. ISBN 978-80-87189-09-2.
    [Zoologické dny. 17.02.2011-18.02.2011, Brno]
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z60930519
    Klíčová slova: Common rosefinch * genetics
    Kód oboru RIV: EG - Zoologie
    http://zoo.ivb.cz/doc/sborniky/sbornik_2011.pdf

    U tažných druhů ptáků může na zimovištích docházet k promíchání jedinců z geograficky vzdálených lokalit. Jen obtížně tak může docházet ke genetické izolaci populací, což je nezbytným prvním krokem pro vznik nových druhů. V naší studii jsme se zaměřili na hýla rudého (Carpodacus erythrinus), drobného eurasijského pěvce s velkým hnízdním areálem a pravděpodobným zimovištěm v Indii a Pakistánu. Analýza mitochondriální DNA odhalila, že navzdory intenzivnímu toku genů mezi často i velmi vzdálenými lokalitami jsou hýli z jihozápadního okraje hnízdního areálu (Bulharsko, Turecko, Kavkaz) překvapivě geneticky izolováni od jinak poměrně kontinuálního areálu. S pomocí modelu „Isolation with migration“ se nám podařilo zjistit, že k oddělení jihozápadních lokalit došlo přibližně v době nástupu poslední doby ledové, kdy byla také dramaticky snížena efektivní populační velikost hýlů. Předpokládáme, že fragmentace hnízdního areálu mohla vést i ke změně zimoviště hýlů původem z jihozápadních lokalit, zamezit toku genů mezi populacemi a zahájit tak pozvolný proces vzniku nového druhu. U hýlů z jihozápadních lokalit jsme navíc zjistili výrazné odlišnosti od jedinců ze zbytku areálu v přítomnosti linií „ptačích malárií“ (krevní paraziti ze skupiny výtrusovců rodů Haemoproteus, Plasmodium a Leucocytozoon) detekovaných pomocí citlivých molekulárních metod. Vystavení odlišným selekčním tlakům (jako např. právě přítomnost jiných parazitů) by mohlo proces divergence a speciace výrazně urychlit.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0195948

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.