Počet záznamů: 1
Zákon a právo v archaických kulturách
- 1.0356192 - FLÚ 2011 CZ cze M - Část monografie knihy
Starý, J. - Vítek, Tomáš
Zákon, právo a spravedlnost v archaickém myšlení.
[Law and Justice in archaic Thought.]
Zákon a právo v archaických kulturách. 1. Praha: Herrmann & synové, 2010, s. 11-54. Svět archaických kultur, 5. ISBN 978-80-87054-24-6
Grant CEP: GA ČR(CZ) GA401/08/0436
Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z90090514
Klíčová slova: law * justice * history of ideas * comparative religion
Kód oboru RIV: AA - Filosofie a náboženství
Narozdíl od tzv. kultur primitivních, většina archaických civilizací rozvinula jasný koncept zákona, propracované zákonodárství a tradici uplatňování zákona v konfliktních situacích. Tato pojetí zákona i jejich vytváření se obvykle velmi odlišují od pojetí současného. Co se týče pojetí zákona, archaické myšlení zpravidla kladlo větší důraz na zákonodárnou autoritu, která byla většinou reprezentována bohem (či bohy) a náboženstvím. Je nicméně třeba zdůraznit, že v praxi zákonodárnou autoritu vykonávali lidé a jakákoli božská intervence v tom nehrála významnou roli. Co do formy archaické zákony postrádaly moderní snahu o abstrakci a úplnost. Většinou se soustřeďovaly na aktuální a zcela konkrétní problémy komunity a nijak se nesnažily regulovat celý její život. Z téhož důvody se v nich jen vzácně vyskytují obecnější výroky stran spravedlnosti, práva či viny, ačkoli implicitně byly tyto koncepty velmi často používány. Společným rysem mnoha kultur je, že verdikty soudů korespondovaly jen v omezeném stupni s požadavky zákona. Zdá se proto, že zákony mnohdy reprezentovaly spíše kýžený stav (ideál), jehož bylo v praxi sotvakdy plně dosahováno. To ovšem nic nemění na tom, že archaické zákony byly silné a obvykle i dobře fungující nástroje sociální regulace. Staré společnosti si byly vědomy schopnosti zákona ustavit a udržovat sociální řád, a věnovaly jim proto velkou pozornost.
In contrast to so called primitive cultures, most of the archaic civilizations developed clear concept of law as well as sophisticated processes of law-making and the using of law in conflict resolution. However, these concepts and processes usually differed greatly from the modern ones. Considering the concept of law, archaic thinking usually put a greater importance on the lawgiving authority. It was represented mostly by god(s) or religious personalities. Nevertheless, it is necessary to stress that the lawgiving activity itself was mostly human and divine intervence did not play any major role in it. Considering the formal aspects, the archaic laws mangled the modern aspiration for abstraction and completeness. They usually focused on actual problems of the community and did not try to regulate entire life of the society. For the same reason the only sparsely formulated general statements about justice, right and guilts although they implicitly used these concepts very often. It is well known fact, that in many archaic societies the practice of conflict resolution and dispute settlement corresponded only in limited degree to the prescriptions of law. It seems that laws represented in many cultures rather an ideal state, which was aimed by lawgivers, but hardly every fully achieved by the rest of the society. Nevertheless, it is possible to conclude that the archaic law was powerful and (usually) well functioning tool of social regulation. Archaic societies perceived the ability of law to establish the social order and the attention they paid to it was in accordance with this fact.
Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0194780
Počet záznamů: 1