Počet záznamů: 1  

Spektrometrie denních změn relativního zastoupení pigmentů xantofylového cyklu a fotosyntetické aktivity jehlic smrku ztepilého v důsledku měnící se ozářenosti

  1. 1.
    0353599 - ÚVGZ 2011 RIV CZ cze A - Abstrakt
    Kováč, Daniel - Urban, Otmar - Kaplan, Věroslav - Malenovský, Zbyněk - Navrátil, M.
    Spektrometrie denních změn relativního zastoupení pigmentů xantofylového cyklu a fotosyntetické aktivity jehlic smrku ztepilého v důsledku měnící se ozářenosti.
    [Spectrometric assessment of diurnal changes in xantophyll cycle and photosynthetic activity of norway spruce needles.]
    Bulletin České společnosti experimentální biologie rostlin s Fyziologické sekce Slovenské botanické společnosti. Praha: Česká společnost experimentální biologie rostlin, 2010. s. 136-136. ISSN 1213-6670.
    [12. konference experimentální biologie rostlin. 14.09.2010-17.09.2010, Praha]
    Grant CEP: GA MŠMT 2B06068; GA MŽP(CZ) SP/2D1/70/08
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z60870520
    Klíčová slova: reflectance * photosynthesis * xantophyll cycle, * ecophysiology * continuum removal
    Kód oboru RIV: ED - Fyziologie

    Xantofylový cyklus se u rostlin vyvinul jako jeden z ochranných mechanismů chránící asimilační aparát před nadměrnou ozářeností. Změny v zastoupení jednotlivých pigmentů xantofylového cyklu souvisí s využitelnosti světla rostlinou a jsou provázeny barevnou změnou v zelené oblasti spektra. Rozhodli jsme se proto prozkoumat vliv konverze pigmentů xantofylového cyklu na reflektanční spektrum smrku ztepilého v dané oblasti a zachytit denní dynamiku, kterou jehlice prochází. Na naměřené reflektanční křivky jsme za účelem kvantifikovat denní změny v oblasti mezi 500 – 600 nm aplikovali continuum removal transformaci. Nejlepšího výsledku bylo dosaženo transformací ANMB se zahrnutím intervalů okolo 511-557 nm. Projevy ukazující na různorodý původ signálu v intervalu poukazují na nutnost rozlišení změn parametru vyvolaných biochemickým složením VAZ poolu a působením fyzikálních faktorů prostředí, kterým je listoví vystaveno převážně za jasného dne v poledních hodinách.

    Stem respiration is an important part of forest ecosystem CO2 flux. We measured stem CO2 efflux continuously by an automatic system in the Norway spruce forest planted in 1981. The respiration chambers were placed on eight trees in the height of 1.3 m and on two of them also in the heights of 3.0 and 4.5 m in the growing seasons 2006 - 2009. We measured also precipitations, stem increment rate and stem temperature. Seasonal course of stem CO2 efflux normalized to 10°C (R10) followed the pattern of the stem growth. They increased in the beginning of season up to its maximum in July and then decreased. However, this dependence was disturbed by external factors especially by alternating of water stress and rain events. Rain events after a dry period caused increase in R10.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0192813

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.