Počet záznamů: 1  

Diskurzy, pozice a praktické ideologie: utváření identit v sociální interakci

  1. 1.
    0349562 - PSÚ 2011 RIV CZ cze K - Konferenční příspěvek (tuzemská konf.)
    Zábrodská, Kateřina
    Diskurzy, pozice a praktické ideologie: utváření identit v sociální interakci.
    [Discourses, subject positions, and practical ideologies: constructing identities in social interaction.]
    Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku IX.: Individualita a jedinečnost v kvalitativním výzkumu. Brno: Psychologický ústav Akademie věd ČR, 2010 - (Zábrodská, K.; Čermák, I.), s. 114-123. ISBN 978-80-86174-17-4.
    [Kvalitativní přístup a metody ve vědách o člověku. Individualita a jedinečnost v kvalitativním výzkumu /9./. Brno (CZ), 20.01.2010-21.01.2010]
    Grant CEP: GA ČR GPP407/10/P146
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z70250504
    Klíčová slova: identity * gender * critical discursive psychology
    Kód oboru RIV: AN - Psychologie
    http://www.psu.cas.cz/konference/kvalkox/

    Příspěvek se zabývá otázkou, jak zkoumat identitu z perspektivy kritické diskurzivní psychologie (CDP), tedy z perspektivy, která charakterizuje identitu jako performativní, různorodou, proměnlivou, sociálně utvářenou, emočně investovanou a provázanou s mocenskými vztahy. Identitu definuje jako proces, který je zároveň lokální i globální povahy (Edley, 2001), tj. proces závislý na sociálně interakčním kontextu svého utváření i na obecných diskurzivních podmínkách toho, co je kulturně srozumitelné. Příspěvek demonstruje využití CDP na příkladech z výzkumu utváření genderových identit mladých, heterosexuálních žen a mužů v sociální interakci. Zaměřuje se přitom na aplikaci tří základních konceptů kritické diskurzivní psychologie: diskurzů, pozic a praktických ideologií. Autorka závěrem reflektuje důsledky používání CDP z hlediska jedinečnosti identity a aktérství (agency).

    Critical discursive psychology (CDP) conceptualizes identity as performative, contradictory, fluid, socially constituted, emotionally invested and intertwined with power relations. Identity is viewed as a process that is both local and global (Edley, 2001), i.e. dependent on a specific interactional context of its production, as well as on more global patterns of what is culturally intelligible. Based on author’s research on gender identity among young, heterosexual Czech women and men, the paper demonstrates how CDP can be applied to examine identity performances in social interactions. The author pays particular attention to CDP’s three main analytical concepts: discourses, subject positions and practical ideologies. Finally, implications of CDP in relation to subject’s individuality and agency are reflected.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0189765

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.