Počet záznamů: 1  

Raně středověké sídliště, hromadný hrob a pohřebiště na Budči (poloha Na Týnici). Ke vztahu archeologie a "událostní historie"

  1. 1.
    0338629 - ARÚ 2010 CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Štefan, Ivo - Krutina, I.
    Raně středověké sídliště, hromadný hrob a pohřebiště na Budči (poloha Na Týnici). Ke vztahu archeologie a "událostní historie".
    [The Early Medieval settlement, mass grave and burial grounds at Budeč (Na Týnici site). Archaeological and "event history" perspective.]
    Památky archeologické. Roč. 100, - (2009), s. 119-212. ISSN 0031-0506
    Grant CEP: GA ČR GA404/05/2671
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z80020508
    Klíčová slova: Bohemia * Early Middle Ages * Budeč * mass grave * burial grounds * special burials * military * dendrological analysis
    Kód oboru RIV: AC - Archeologie, antropologie, etnologie

    Studie nabízí souhrnné vyhodnocení systematického archeologického výzkumu polohy Na Týnici v těsné blízkosti hradiště Budeč (okr. Kladno), které náleželo k hlavním oporám moci prvních Přemyslovců. Lokalita systematicky zkoumaná 1983–1988 poutá pozornost především objevem hromadného hrobu 33–60 jedinců, datovaného do 10. století, který je dnes pravděpodobně nejrozsáhlejším dokladem raně středověkého organizovaného násilí na území Evropy. Objekt obklopuje poměrně rozsáhlé pohřebiště s řadou specifických rysů; oběma formám funerálních aktivit navíc předcházelo nevelké raně středověké sídliště. Studie usiluje jednak o co nejúplnější zpřístupnění dosud nepublikovaného pramenného fondu, jednak se různými cestami snaží o začlenění unikátního objektu a přilehlé nekropole do sociálních a historických souvislostí rodícího se českého státu.

    The study offers a comprehensive evaluation of the systematic archaeological research at the Na Týnici site in close proximity to the Budeč fortified settlement (district of Kladno), one of the main strongholds of the early Přemyslid dynasty. Systematically studied between 1983 and 1988, the site is interesting above all due to the discovery of a mass grave holding 33-60 individuals. This mass grave dates to the 10th century and is probably the most extensive evidence of organized Early Medieval violence in Europe. The mass grave is surrounded by relatively large burial grounds with numerous distinctive characteristics; both the mass grave and the burial grounds were preceded by a smaller Early Medieval settlement. The study aims to make previously unpublished sources available to the greatest extent and also attempts, in various ways, to incorporate the mass grave and the adjacent necropolises into the social and historical context of the nascent Bohemian state.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0182355

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.