Počet záznamů: 1  

Rozvoj větrné energetiky v ČR: lokalizační, realizační a percepční aspekty šíření inovace

  1. 1.
    0329745 - ÚGN 2010 CZ cze A - Abstrakt
    Frantál, Bohumil - Kunc, Josef
    Rozvoj větrné energetiky v ČR: lokalizační, realizační a percepční aspekty šíření inovace.
    [Wind energy development: localization, realization and perception aspects of the innovation diffusion.]
    Udržitelná krajina: rizika teritoriálních polarizací. Praha: Univerzita karlova, Přírodovědecká fakulta, 2009 - (Bičík, I.; Kabrda, J.). s. 20-20
    [Udržitelná krajina: rizika teritoriálních polarizací. 01.06.2009-05.06.209, Sedlec-Prčice]
    Grant CEP: GA AV ČR(CZ) KJB700860801
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z30860518
    Klíčová slova: wind energy * innovation diffusion * Czech Republic
    Kód oboru RIV: DE - Zemský magnetismus, geodézie, geografie

    Boom výstavby větrných elektráren (jako efektivní prostředek státy deklarovaného zvyšování podílu energetické produkce z tzv. obnovitelných zdrojů a zároveň objekt podnikatelského zájmu a potenciální zdroj rozvojových investic pro zainteresované obce) se stal během posledních let fenoménem, který v mnoha zemích názorově rozdělil jak odborníky, tak i laickou veřejnost a politickou reprezentaci na všech úrovních (lokální, regionální, národní). Ačkoliv by se mohlo zdát, že prostorové šíření tohoto fenoménu bude determinováno čistě vhodnými klimatickými a fyzicko-geografickými podmínkami území (dostatečný větrný potenciál a absence limitních faktorů z hlediska regulativ výstavby a ochrany přírody a krajiny), tak výzkumy i samotná praxe ukazují, že klíčovými pro realizaci projektů jsou politicko-institucionální faktory a sociální akceptace. Autoři se ve svém příspěvku zaměřují na lokalizační, realizační a zejména percepční aspekty tohoto fenoménu a snaží se dát jeho prostorové rozmístění do souvislosti s dalšími socioekonomickými indikátory.

    The paper deals with the localization and realization factors of the wind energy development (WED) in the Czech Republic and analyze a relationship between the diffusion of this phenomenon to selected environmental and socio-economic indicators. The authors regard the WED as a process of spreading of a new technology in space and time, or as innovation diffusion which is in principle regionally unequal due to different factors whose validity and significance is tested. The emphasis is put also on the motivation factors and risk perception that induce the adoption/rejection of innovation at the level of municipalities.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0175688

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.