Počet záznamů: 1  

Archeologické nálezy pocínovaných železných předmětů

  1. 1.
    0324571 - ARÚ 2009 RIV CZ cze, eng C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Ottenwelter, Estelle - Leroux, M. - Děd, J.
    Archeologické nálezy pocínovaných železných předmětů.
    [Archaeological tinned iron artefacts.]
    Sborník z konference konzervátorů a restaurátorů. Příbram: Technické muzeum v Brně, 2008 - (Berger, I.; Stohrová, P.; Řezáčová, E.), s. 68-82. ISBN 978-80-86413-49-5.
    [Konference konzervátorů a restaurátorů. Příbram (CZ), 09.09.2008-11.09.2008]
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z80020508
    Klíčová slova: archaeology * tinn * iron artefacts
    Kód oboru RIV: AC - Archeologie, antropologie, etnologie

    Techniku cínování železa používali starověcí řemeslníci již od druhé poloviny 5. stol. př.n.l. Tato technika se využívala k dekorativním účelům jako imitace stříbra, dále jako protikorozní ochrana železa, jako vhodná úprava povrchu pro pájení a také pro své netoxické vlastnosti. Pocínované povrchy, obvykle špatně zachované a skryté pod vrstvou korozních produktů, bývají dobře viditelné na rentgenových snímcích a dají se identifikovat pomocí chemické analýzy. Konzervace takvých povrchů však přináší problémy zejména během mechanického čištění a odstraňování zasolení předmětů.

    Tinning of iron is a technique used since the second half of the 5 th century BC by ancient craftsmen. It was used as a decorative technique imitating silver, as a corrosion resistant barrier, as a suitable surface for soldering, and for its non-toxic properties. Usually badly preserved and hidden under iron corrosion products, it is though visible on X-radiography and can be identified by chemical analysis. Its conservation poses problems during mechanical cleaning and desalination treatments.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0172228

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.