Počet záznamů: 1  

Characterisation of Porous Solids VIII

  1. 1.
    0323683 - ÚCHP 2009 GB eng M - Část monografie knihy
    Čapek, M. - Hejtmánek, Vladimír
    Shapes and Mercury Porosimetry Curves as Revealed by a Random Pore Networks.
    [Vztah mezi tvary pórů a křivkou rtuťové pórometrie studovaný pomocí náhodné sítě pórů.]
    Characterisation of Porous Solids VIII. Cambridge: RSC Publishing, 2009 - (Kaskel, S.), s. 385-393. ISBN 978-1-84755-904-3
    Grant CEP: GA ČR GA203/05/0347
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z40720504
    Klíčová slova: pore network model * mercury porosimetry * external pressure

    We developed a random pore network model that was a geometrical simplification of a macroporous medium. The network consisted of chambers interconnected by pore throats and had the same total porosity and external size as pellets of the real medium. Chamber volume and throat size distributions and network connectedness were derived from replicas of the porous medium. The replicas were obtained by means of three-dimensional stochastic reconstruction. Free network parameters involved chamber shape throat shape,and levels of spatial correlation between chamber and throat sizes and between adjacent chamber sizes. Then, we developed a simulator of mercury intrusion and withdrawal, which could handle the formation of mercury menisci in chambers and throats of our particular geometry. The simulator of mercury intrusion was based on the mechanism of invasion percolation.

    Byl vyvinut síťový model, který je geometrickým zjednodušením makropórovitého prostředí. Síť pórů sestává z množství komor propojených hrdly a má tutéž pórovitost a vnější rozměry jako tableta skutečného materiálu. Objem komor a distribuce velikostí hrdel byly odvozeny z repliky pórovitého prostředí, vzniklé metodou 3D stochastické rekonstrukce. Volné parametry síťového modelu zahrnují tvar komory a hrdla, úroveň prostorové korelace mezi velikostmi komor a hrdel a mezi velikostmi příslušných komor. Byl vytvořen simulátor intruze a retrakce rtuti, který umožnil sledovat tvorbu menisků rtuti v komorách a hrdlech pro konkrétní geometrii. Simulátor je založen na mechanismu invazní perkolace. Byly také uvažováno zpožděné naplňování konvergentně divergentních hrdel a přetržení vláken rtuti pro kritický kapilární tlak, zkoumán vliv velikosti kontaktního úhlu při procesu vtlačování a vytékání rtuti z pórovitého prostředí.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0197010

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.