Počet záznamů: 1  

Biodiverzita ichtyofauny České republiky (VII)

  1. 1.
    0320901 - ÚBO 2009 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
    Lusk, Stanislav - Hanel, L. - Křesina, J.
    Je zánik populace mihule ukrajinské Eudontomyzon mariae v Račím potoce neodvratný?
    [Is the Ukrainian lamprey Eudontomyzon mariae population in the Račí potok inevitably doomed?]
    Biodiverzita ichtyofauny České republiky (VII). Brno: Ústav biologie obratlovců AV ČR, v.v.i, 2008 - (Lusk, S.; Lusková, V.), s. 6-16. ISBN 978-80-87189-01-6
    Grant CEP: GA MŽP SM/6/3/05
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z60930519
    Klíčová slova: Ukrainian lamprey * Račí potok stream
    Kód oboru RIV: EH - Ekologie - společenstva

    Jediný fragment populace mihule ukrajinské se vyskytuje v České republice v Račím potoce (povodí Moravy). Monitoring prokázal, že stav této malé populace je z hlediska další existence kritický. Výskyt larev tohoto druhu v celkové početnosti několika desítek exemplářů je ostrůvkovitý v několika náplavech v části potoka o celkové délce 700 m. Jako kritické faktory ohrožující tento populační fragment a zabraňující případnému zlepšení stavu se jeví nedostatek a nestabilita vhodných náplavů, fragmentace úseku migrační bariérou, početný výskyt pstruha obecného a jeho možná predace vůči larvám i adultním jedincům v době tření. Provedená revitalizace části potoka nad úsekem s výskytem mihule se prozatím ukázala jako neefektivní. Za stávající situace se jako jediné efektivní záchranné opatření jeví vypracování a realizace záchranného programu, který by vedle eliminace negativně působících faktorů zahrnoval i posílení populace mihule ukrajinské larvami z některých populací na Slovensku.

    The only micro-population of Euodontomyzon mariae present in the Czech Republic occurs in the Račí potok Brook (the Morava drainage area, Black Sea river system). The long-term monitoring of this population resulted in a verdict stating that its status has been critical for a long time. Its range is quite isolated, the occurrence covering no more than ca 700 m of the stream. As long as any larvae and adults are drifted downstream they are quite lost from the population. The critical situation of the population is still intensified by the high instability of sediments, being the micro-habitat of larvae of E. mariae. Besides, the occurrence of numerous bigger trout, Salmo trutta m. fario, is absolutely undesirable in view of their possible predation, above all, on adult E. mariae in the spawning period. In order to rescue and stabilise the vestigial population of E. mariae, it is necessary to elaborate and realize a rescue programme.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0169629

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.