Počet záznamů: 1  

Rossijskije učenyje-gumanitarii v mežvojennoj Čechoslovakii

  1. 1.
    0317043 - SLÚ 2009 RIV RU rus M - Část monografie knihy
    Vavřínek, Vladimír
    Učastije russkich vizantinistov i slavistov v mežvojennyj period v sbornike Byzantinoslavica.
    [The participation of Russian Byzantine and Slavonic Scholars in the journal "Byzantinoslavica" in the Period between the World Wars.]
    Rossijskije učenyje-gumanitarii v mežvojennoj Čechoslovakii. Moskva: Institut slavjanovedenija RAN, 2008 - (Dostal', M.), s. 90-95. ISBN 978-5-7576-0218-9
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z90920516
    Klíčová slova: history * Byzantine and Slavonic scholars * Stalinist repressions
    Kód oboru RIV: AB - Dějiny

    V 1929 g. načal Slavjanskij institut v Prage izdavat' meždunarodnyj žurnal Byzantinoslavica, kotoryj chotja eto pervonačal'no nezadumyvalos', v kakoj-to mere zamenil na meždunarodnoj professional'noj arene znamenityj russkij žurnal Vizantijskij vremenik, izdavanije kotorogo bylo v Sovetskom Sojuze po političeskim soobraženijam za god do etogo prekraščeno. Avtor soobščajet, čto žurnal Byzantinoslavica s samogo načala stremilsja k sotrudničestvu s russkimi učenymi, i upominajet tech, kto v žurnale publikovali svoi stat'ji ili recenzii. V osnovmom eto byli vydajuščijesja russkije vizantinisty i slavisty, mnogije iz kotorych pogibli v 30-je gody vo vremja stalinskich repressij.

    In 1929 the Slavonic Institute in Prague began to publish an international journal for Byzantine studies entitled Byzantinoslavica that has continued to appear till today. Although it originally could not be intended this journal replaced in a way the renowned journal Vizantijskij Vremennik the publication of which had been stopped, only a year, before in the Soviet Union for political reasons. The author points out the fact that the journal Byzantinoslavical since the very beginning strived after a co-operation with prominent Russian Byzantine and Slavonic scholars and mentions the names of those who contributed to it either with articles or book reviews; many of them perished then in late 1930s in the cours of Stalinist repressions.

    Roku 1929 začal Slovanský ústav v Praze vydávat mezinárodní časopis Byzantinoslavica, který – ač to původně nebylo zamýšleno – svým způsobem nahradil na světovém odborném fóru významný ruský časopis Vizantijskij vremennik, jehož vydávání bylo v Sovětském svazu o rok dříve z politických důvodů zastaveno. Autor uvádí, že od samého začátku časopis Byzantinoslavica usiloval o spolupráci s ruskými vědci a připomíná jména těch, kteří v časopise publikovali ať už studie či recenze. Byli to vesměs přední ruští byzantologové a slavisté, z nichž někteří v třicátých letech zahynuli v stalinských čistkách.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0166795

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.