Počet záznamů: 1  

Mikroflóra trávicího traktu žížaly .i.Eisenia andrei./i. (Oligochaeta, Lumbricidae)

  1. 1.
    0308082 - BC 2009 RIV SK cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Němcová, Anna - Pižl, Václav - Elhottová, Dana
    Mikroflóra trávicího traktu žížaly Eisenia andrei (Oligochaeta, Lumbricidae).
    [Gut microflora of the earthworm Eisenia andrei (Oligochaeta, Lumbricidae).]
    Život v pôde 9., Zborník referátov z medzinárodného seminára. Bratislava: Ústav krajinnej ekológie SAV, 2008, s. 257-266. ISBN 978-80-89325-02-3.
    [Život v pôde /9./. Bratislava (SK), 30.01.2008-31.01.2008]
    Grant CEP: GA AV ČR IAA600200704; GA MŠMT LC06066
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z60660521
    Klíčová slova: Eisenia andrei * microflora * microbial-earthworm interactions
    Kód oboru RIV: EH - Ekologie - společenstva

    Půdní bezobratlí přicházejí do kontaktu s velkým množstvím mikroorganismů. Mnohé z mikroorganismů nejsou vždy pro živočicha jako svého hostitele přijatelné, některé jsou dokonce pro něho patogenní. K pochopení vrozené imunity půdních bezobratlých je nutné znát mikroflóru, která vstupuje do přímých interakcí s bezobratlými a půdním prostředím, ve kterém bezobratlí žijí. Tato pilotní studie byla zaměřena na využití metod pro charakterizaci komplexního bakteriálního společenstva v interakci se žížalou Eisenia andrei (Oligochaeta, Lumbricidae). Mikroflora z kompostového substrátu byla porovnána s mikroflorou z povrchu těla, intestinálního traktu a exkrementů žížal. Kultivovatelná část mikrobního společenstva byla studována pomocí klasických plotnových kultivačních technik a doplněna sledováním růstové strategie a druhovou identifikací izolovaných bakteriálních dominant (MIS Sherlock System).

    Soil invertebrates come into contact with large-scale of microorganisms. Many of them are unsuitable for animal hosts, some being even pathogens. To understand the innate immunity of soil invertebrates there is a necessity to know the microflora connected with their bodies as well as microbial community of the surrounding soil environment. This pilot study was aimed to show set of methods to characterise complex bacterial community that came into interaction with earthworm Eisenia andrei. The microorganisms inhabiting compost substrate were compared with those at the body surface, and in the intestine and faeces of earthworms. The cultivable part of community was studied with help of classical plate cultivation technique, completed by analysis of growth strategy and species screening of dominant isolates (MIS Sherlock System). The fingerprinting analysis of specific bacterial phospholipid fatty acids was applied for quantitative evaluation of complex active biomass.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0160666

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.