Počet záznamů: 1  

Dekompozice a mineralizace organické hmoty v půdách různě obhospodařovaných horských luk

  1. 1.
    0206445 - UPB-H 20023091 RIV SIGLE SK cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Uhlířová, Eva - Šantrůčková, Hana - Šimek, Miloslav
    Dekompozice a mineralizace organické hmoty v půdách různě obhospodařovaných horských luk.
    [Decomposition and mineralization of organic matter in soils of montane meadows under different management.]
    Život v pode. 3.medzinárodný seminár, sborník příspěvků na CD-ROM. Bratislava: Československá spoločnosť mikrobiologická, 2002, s. 79-82.
    [Život v pode. Medzinárodný seminár /3./. Bratislava (SK), 29.01.2002]
    Grant CEP: GA ČR GA206/99/1410
    Grant ostatní: EU(XE) EVK2-CT-2000-00096
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z6066911
    Klíčová slova: organic matter * soils * montane meadows
    Kód oboru RIV: EH - Ekologie - společenstva

    Cílem našeho výzkumu bylo sledovat vliv 3 různých způsobů hospodaření - kosení, mulčování, ponechání ladem na mikrobiální charakteristiku půdy. Pro výzkum byly vybrány horské louky v Šumavském národním parku (ČR). Jedním ze současných cílů výzkumu trvalých travních porostů v horských oblastech je nalezení takových způsobů hospodaření, které by byly realizovatelné z hlediska ekonomického a které by současně vedly k zachování stávající diverzity porostů. To je podmíněno udržením kvality a funkcí půdní složky lučních ekosystémů. V půdě kosené louky jsme zjistili nejvyšší mikrobiální biomasu. Při změně způsobu hospodaření z kosení na mulčování či ponechání ladem došlo k poklesu mikrobiální biomasy v půdě , ale současně se zvýšila její aktivita - rychlost rozkladu celulózy a respirační odpověď na přídavek organické hmoty. Zároveň ale klesla účinnost mikrobiálního metabolismu a menší podíl z rozloženého uhlíku zůstal v půdě. Z výsledků studie vyplývá, že z hlediska zachování stávajících funkcí půdy se jako nejvhodnější způsob obhospodařování horských luk jeví jejich pravidelné kosení.

    In 1997, three different management practices, i.e. mowing, mulching and abandonment, were introduced to a research area, a montane meadows in the Šumava National Park (CZ). The aim of the project is to find an economically acceptable management that would sustain high botanical and ecological value of montane meadows, while maintaining soil quality. A number of biological and physico-chemical characteristics was investigated in order to obtain detailed information on the soils under study and possible changes related to sward management. This paper shows data on microbial biomass, soil respiration, and decomposition of cellulose determined in laboratory experiments. Five years of mulching or abandonment decreased soil microbial biomass and increased cellulose decomposition rate. Respiration response of soil microflora to cellulose addition was enhanced. This indicates a limitation of soil microbial communities in the mulched and abandoned meadows by available carbon and a promotion of metabolism of complex organic compounds from native soil organic matter. Mowing seems to represent a sustainable management of montane meadows, which maintains soil quality and supports environmental functions of soils.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0102038

     
     

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.