Počet záznamů: 1  

Vliv porostu a salinity na aktivitu a diverzitu mikroorganismů tropických mokřadů

  1. 1.
    0099500 - BC 2008 RIV CZ cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Černá, B. - Elhottová, Dana - Rejmánková, E. - Šantrůčková, H.
    Vliv porostu a salinity na aktivitu a diverzitu mikroorganismů tropických mokřadů.
    [Nutrient and salinity effect on microbial processes in tropical wetlands.]
    Život v půdě 8, Sborník příspěvků ze semináře. Brno: Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, 2007, s. 193-200. ISBN 978-80-7375-134-0.
    [Život v půdě /8./. Brno (CZ), 23.01.2007-24.01.2007]
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z60660521
    Klíčová slova: nutrient and salinity effect * microbial processes * tropical wetlands
    Kód oboru RIV: EH - Ekologie - společenstva

    Změny mikrobiálních charakteristik způsobených zvyšující se eutrofizací byly sledovány na primárně oligotrofních, fosforem limitovaných a různě zasolených mokřadech v severní Belize. Množství a kvalita organického materiálu produkovaná autotrofy ovlivňuje složení a aktivitu sedimentární mikroflóry mokřadů a tedy koloběh P a N. Zastoupení autotrofů se vlivem vzrůstajícího zatížení P mění z dominance sinicemi v oligotrofním mokřadu, přes dominanci bahničky, k dominanci orobince v eutrofním mokřadu. Snížením porostu sinic a tím vstupu N autotrofní fixací N2, se předpokládá posun od limitace systému P k limitaci N. Míra posunu bude záviset na rozsahu vnitřního koloběhu N a schopnosti heterotrofní mikroflóry, především fixátorů dusíku, poskytovat dostatečné množství dodatkového dusíku. Výsledky ukazují, že opad makrofyt, ve srovnání s opadem sinic, zvyšuje heterotrofní mikrobní aktivity, zejména fixaci N2.

    Changes in microbial characteristics due to an increasing phosphorus loading were observed on wetland sediments in northern part of Belize. These primarily oligotrophic, phosphorus limited wetlands also substantially differed in salinity. The quantity and quality of organic material produced by autotrophs affect the composition and activity of sedimentary microflora and consequently P and N cycles. As effect of an increasing P loading the portion of autotrophs is changed from the predominance of cyanobacteria in oligotrophic wetland through predominance of Eleocharis sp. to predominace of Typha sp. in eutrophic wetland. There is presumption of the shift from P limitation to N limitation due to decrease in overgrowth of cyanobacteria and so decrease in N input by autotrophic N2 fixation. The extent of the shift will depend on the size of internal N cycle and the ability of heterotrophic microflora, mainly nitrogen fixators, to afford sufficient amount of N.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0158080

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.