Počet záznamů: 1  

West-Bohemia/Vogtland international workshop "Geodynamics of Earthquake Swarm Areas" /8./

  1. 1.
    0097850 - GFÚ 2008 RIV eng U - Uspořádání akce
    Horálek, Josef - Fischer, Tomáš
    West-Bohemia/Vogtland international workshop "Geodynamics of Earthquake Swarm Areas" /8./.
    [Mezinárodní konference "Geodynamika oblastí zemětřesných rojů" se zaměřením na seismogenní oblast západní Čechy a Vogtland.]
    [Františkovy Lázně, 16.10.2007-19.10.2007, (W-WRD 75/34)]
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z30120515
    Klíčová slova: Vogtland * earthquake swarms * Western Bohemia
    Kód oboru RIV: DC - Seismologie, vulkanologie a struktura Země

    More than 75 geoscientists from Czech Republic, Germany, Iceland, Italy and Slovakia participated in the international workshop aimed at geodynamics features of earthquake swarm areas in West Bohemia/Vogtland, Iceland and southern Italy. The intention of the workshop was to discuss and learn common causes of earthquake swarms in those, from viewpoint and geological evolution and recent geodynamics, entirely different regions. Special attention was paid to crustal fluids and their relevancy in triggering and actuating the earthquake swarms. Conclusions of the conference can be summarised as follows: tectonic faults in the earthquake swarm regions are in subcritical steady-state due to regional tectonic stress; pore pressure of crustal fluids brought favourably oriented faults to a critical state, which results in the swarm activity. Selected papers will be published in the Special Issue of international journal Studia Geophysica et Geodaetica, which will be issued in October 2008.

    Více než 75 geovědních pracovníků z České republiky, Islandu, Itálie a Slovenska se zúčastnilo konference věnované geodynamickým projevům v oblastech zemětřesných rojů v západních Čechách - Vogtlandu, na Islandu a v jižní Itálii. Cílem konference bylo diskutovat a nalézt společné příčiny zemětřesných rojů v oblastech, které jsou zcela odlišné jak geologickým vývojem, tak i současnými geodynamickými projevy. Značná pozornost byla věnována korovým fluidům a jejich roli při spouštění a pohánění zemětřesných rojových aktivit. Závěry konference lze shrnout následovně: zlomy v zemské kůře v oblastech zemětřesných rojů jsou v důsledku regionálního tektonického napětí v subkritickém stavu. Vlivem pórového tlaku korových fluid se vhodně orientované zlomy dostanou do kritického stavu, jehož výsledkem je vznik zemětřesného roje. Vybrané příspěvky budou publikovány ve speciálním čísle mezinárodního časopisu Studia Geophysica et Geodaetica, které vyjde v říjnu 2008.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0156904

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.