Počet záznamů: 1  

Dlouhodobý vliv různého lesního managementu na biodiverzitu půdní mesofauny (Oribatida, Collembola) ve smrkových porostech NP Šumava

  1. 1.
    0091934 - BC 2008 RIV CZ cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Farská, Jitka - Jínová, Kristýna
    Dlouhodobý vliv různého lesního managementu na biodiverzitu půdní mesofauny (Oribatida, Collembola) ve smrkových porostech NP Šumava.
    [Long-term impact of forestry management on soil mesofauna (Oribatida, Collembola) biodiversity in spruce forests in the Šumava National Park.]
    Aktuality šumavského výzkumu 3, Sborník z konference. Vimperk: Správa NP a CHKO Šumava, 2007, s. 56-58.
    [Aktuality šumavského výzkumu /3./. Srní (CZ), 04.10.2007-05.10.2007]
    Grant CEP: GA ČR GA206/99/1416; GA MŽP SM/6/1/04; GA MŽP(CZ) SP/2D2/58/07
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z60660521
    Klíčová slova: forestry management * soil mesofauna * biodiversity in spruce forests
    Kód oboru RIV: EH - Ekologie - společenstva

    Cíl našeho výzkumu je srovnat společenstva pancířníků a chvostoskoků v klimaxových smrkových lesích a ve smrkových monokulturách. Půdní vzorky byly odebírány na pěti lokalitách v NP Šumava (5 v klimaxovém smrkovém lese a 5 ve smrkové monokultuře) a půdní mesofauna byla extrahována. Pancířníci a chvostoskoci byli určeni do druhů. Předběžné výsledky ukazují kvalitativní a kvantitativní změny ve struktuře společenstev. Některé euedafické druhy se nevyskytují ve smrkových monokulturách pokud je porovnáme s klimaxovými smrkovými lesy. Je známo, že lesnické hospodaření ovlivňuje společenstva půdní fauny, která jsou velmi citlivá na kolísání půdní vlhkosti a teploty.

    The aim of our research is to compare Oribatid and Collembolan communities in climax spruce forest and spruce plantations. Soil samples were collected in five study sites in the Šumava National Park (5 in climax spruce forest and 5 in spruce plantation) and soil microarthropods were extracted. Oribatida and Collembola were determined to species level. Preliminary results show quantitative and qualitative changes in the community structure. Some euedaphic species do not occur in the samples from spruce plantations in comparison to the climax forests. Silvicultural practices are well known to affect microarthropod communities that are very sensitive to fluctuations in soil humidity and temperature.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0152402

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.