Počet záznamů: 1  

Fatigue lifetime of bearing steel in ultra-high-cycle region

  1. 1.
    0047154 - ÚFM 2007 RIV NL eng C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Kunz, Ludvík - Lukáš, Petr - Činčala, M. - Nicoletto, G.
    Fatigue lifetime of bearing steel in ultra-high-cycle region.
    [Únavová životnost ložiskové oceli v ultravysokocyklové oblasti.]
    Fracture of nano and engineering materials and structures. Dordrecht: Springer, 2006 - (Gdoutos, E.), s. 1-6. ISBN 1-4020-4971-4.
    [European Conference of Fracture /16./. Alexandroupolis (GR), 03.07.2006-07.07.2006]
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z20410507
    Klíčová slova: Ultra-high-cycle fatigue * bearing steel * two stage S-N curve
    Kód oboru RIV: JG - Hutnictví, kovové materiály

    Experimental fatigue life data in ultra-high-cycle region have been shown to exhibit sometimes “two-stage” S-N curves.These observations have been performed on high strength bearing steels using rotating bending.This effect is generally related to different types of crack initiation. Some authors expressed the opinion that the two-stage S-N curves are related rather to the type of loading than to the material. A direct comparison of S-N curves of bearing steel determined in uniaxial tension-compression and rotating bending was performed. An obvious difference in the S-N curve shape was observed. Continuously increasing number of cycles to fracture with decreasing stress amplitude characterizes the tension-compression S-N data, whereas pronounced two-step curve is characteristic of rotating bending tests.It has been shown that the rotating bending S-N data fit the tension-compression ones when the correction in terms of local stress amplitude at the crack initiation site is applied.

    Bylo prokázáno, že experimentální data v ultravysokocyklové oblasti někdy vykazují "dvoustupňovou" S-N křivku. Většina těchto pozorování byla provedena na ložiskových ocelích při použití zkoušek rotačním ohybem. Bylo upozorněno, že tento jev je spojen s různými typy iniciace trhlin v nízkocyklové a ultravysokocyklové oblasti. Byla vyslovena domněnka, že dvoustupňové S-N křivky jsou spojeny spíše se způsobem namáhání než s materiálem a typem iniciace trhlin. S cílem přispět k objasnění problému bylo provedeno srovnání S-N křivek ložiskové oceli stanovených při zatěžování v tahu-tlaku a ohybem za rotace. Byl pozorován rozdíl ve tvaru S-N křivek. S-N data stanovená při zkouškách v tahu-tlaku vykazují spojitý růst počtu cyklů do lomu s klesající amplitudou napětí, zatím co dvoustupňová křivka je typcká pro ohyb za rotace. Bylo ukázáno, že data ze zkoušek v ohybu za rotace splynou s daty v tahu-tlaku, zavede-li se koralace na lokální amplitudu napětí v místě iniciace.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0138145

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.