Počet záznamů: 1  

Politika pracovního života viděna optikou sociologie genderu a teorie industriálních vztahů

  1. 1.
    0041030 - SOÚ 2007 RIV CZ cze R - Recenze
    Křížková, Alena
    Politika pracovního života viděna optikou sociologie genderu a teorie industriálních vztahů.
    [The Politics of working life seen through the sociology of gender and the theory of industrial relations.]
    [EDWARDS, P.; WAJCMAN, J.: The politicks of Working Life. Oxford: Oxford University Press. 2005]. Gender, rovné příležitosti, výzkum. Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. Roč. 7, č. 1 (2006), s. 54-56. ISSN 1213-0028
    Grant CEP: GA AV ČR(CZ) 1QS700280503
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z70280505
    Klíčová slova: gender inequalities on labour market * gender in organizations
    Kód oboru RIV: AO - Sociologie, demografie
    http://www.genderonline.cz

    Cílem Wajcman a Edwardse je sledovat různé protikladné síly operující v současných organizacích a to v různých směrech. Chtějí si všímat jak vnitřních sil, vyjádřených požadavky zaměstnanců na autonomii a kontrolu, ale také vnějších sil v podobě společenských požadavků jako je např. sociální odpovědnost firem (corporate social responsibility). To vše zasazují do kontextu globálních změn na trhu práce, které zjednodušeně řečeno vytvářejí protikladné tlaky být zároveň stále racionální, ale také čím dál více v pracovních vztazích akceptovat a i využívat iracionalitu. Hlavními tématy knihy mají být „stinné stránky moderní pracovní zkušenosti: krácení kariérních ambicí, tlaky na rodinný život, velké problémy s ambicemi pro participaci a pro posilování moci, tendence vytvářet risk a rozhodovat iracionálním způsobem“.

    Wajcman and Edwards aim to monitor various conflicting forces in effect in contemporary organisations and to do so in various perspectives. They want to trace internal forces, expressed in employees’ demands for autonomy and control, and external forces in the form of demands put on them by society. All this is examined in the context of global changes in the labour market. The book’s main themes are “the dark sides of the modern work experience: shortened career ambitions, pressures on family life, serious problems affecting aims for participation and for the reinforcement of power, tendencies to create risk and make decisions irrationally”. The book can be regarded as another sociological textbook summary of a topic, but in this case one in which more space is devoted in places to the gender perspective.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0134622

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.