Počet záznamů: 1  

Specific adsorption of tetraalkylammonium cations at the water/1,2-dichlorethane interface revisited

  1. 1.
    0030584 - ÚFCH JH 2006 RIV CH eng J - Článek v odborném periodiku
    Lhotský, Alexandr - Mareček, Vladimír - Záliš, Stanislav - Samec, Zdeněk
    Specific adsorption of tetraalkylammonium cations at the water/1,2-dichlorethane interface revisited.
    [Specifická adsorpce tetraalkylamonných iontů na mezifází voda/1,2-dichlorethan.]
    Journal of the Electroanalytical Chemistry and Journal of Electroanalytical Chemistry and Interfacial Electrochemistry. Roč. 585, - (2005), s. 269-274. ISSN 0022-0728
    Grant CEP: GA AV ČR IAA4040407
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z40400503
    Klíčová slova: specific adsorption * differential capacity * interfacial tension
    Kód oboru RIV: CG - Elektrochemie
    Impakt faktor: 2.223, rok: 2005

    Impedance spectroscopy and video-image pendant-drop method are used to evaluate the capacity and interfacial tension of the polarised interface between NaCl in water and tetrabutylammonium tetraphenylborate or tetraheptylammonium tetraphenylborate in 1,2-dichloroethane. It is shown that the interfacial tension and capacity data coincide in a limited range of potentials close to the potential of zero charge (PZC). In this potential range, an effect of the organic cation is observed, which can be ascribed to a change of the inner layer thickness associated with a change of the radius of the excess ion, rather than to the specific adsorption of the tetrabutylammonium cation. This conclusion is supported by the density-functional theory calculations for three common cations and two common anions, which allowed us to estimate the maximum and minimum distance of the plane of the closest approach of the ion to the liquid-liquid boundary.

    Impedanční spektroskopie a optická metoda, založená na vyhodnocení tvaru visící kapky jedné fáze ve druhé, byly použity pro měření kapacity a povrchového napětí mezifází mezi vodným roztokem NaCl a roztoky tetrafenylborátu nebo tetraheptylamonium tetrafenylborátu v 1,1-dichlorethanu. Výsledky ukázaly, že hodnoty povrchového napětí a kapacity vzájemně korelují v omezeném rozsahu potenciálů, rozloženém v okolí potenciálu nulového náboje, kde je pozorován efekt přítomného organického kationtu. Tento efekt lze přičítat spíše změnám v tloušťce vnitřní vrstvy, spojené se změnou velikosti poloměru iontu v přebytku, než specifické adsorpci tetrabutylamonného kationtu. Uvedený závěr je podpořen výpočtem, provedeným s použitím funkční teorie hustot (DFT) pro tři běžné kationty a dva běžné anionty, jež nám umožnil odhadnout maximální a minimální vzdálenost, na kterou se může iont k rozhraní mezi dvěma kapalinami přiblížit.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0120314

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.