Number of the records: 1  

Imunita při nejčastějších nesdělných chorobách, ateroskleróze a zhoubných novotvarech

  1. 1.
    0537344 - MBÚ 2021 RIV CZ cze J - Journal Article
    Šíma, Petr - Bencko, V. - Vannucci, Luca
    Imunita při nejčastějších nesdělných chorobách, ateroskleróze a zhoubných novotvarech.
    [Immunity at the most common non-communicable diseases – atherosclerosis and malignant neoplasms.]
    Praktický lékař. Roč. 100, č. 2 (2020), s. 88-91. ISSN 0032-6739
    Institutional support: RVO:61388971
    Keywords : Atherogenesis * trained natural immunity * tertiary lymphoid tissue
    OECD category: Microbiology
    Method of publishing: Limited access
    https://www.prolekare.cz/casopisy/prakticky-lekar/2020-2-9/imunita-pri-nejcastejsich-nesdelnych-chorobach-ateroskleroze-a-zhoubnych-novotvarech-122393

    K nesdělným chorobám, které nejvíce postihují populaci lidí v globálním měřítku, patří již po desetiletí kardiovaskulární nemoci a zhoubné novotvary. Obojí provázejí charakteristické imunitní projevy, které jsou sice v principu totožné, ale v řadě podstatných aspektů se odlišují. Ještě v osmdesátých letech 20. sto-letí převládal všeobecný názor, že ateroskleróza má multifaktoriální genezi, tedy že na vzniku a vývoji patologického procesu v tepnách vyúsťujícího v ukládání cholesterolového plátu se podílí více příčin jak zevního, tak i vnitřního prostředí. Za externí aterogenetické příčiny se pokládaly vysoký příjem energie (nadměrná spotřeba živočišných tuků a glycidů), nedostatek pohybové aktivity, kouření a znečištěné prostředí, za endogenní faktory pak geneticky determinované vady lipidového metabolismu. O infekčních příčinách a úloze imunity se prakticky neuvažovalo.
    Účast imunity při nádorovém procesu byla předmětem úvah dokonce už od začátku 20. století. V oné době se o imunitě vědělo pouze to, že je namířena proti původcům infekčních onemocnění, ale o strukturální podstatě a funkci imunitního systému prakticky nebylo nic známo. Později se ukázalo, že imunita může mít, co se týče nádorů dvojí funkci: ničí nádorové buňky a potlačuje jejich růst, ale také tím, že selektuje životaschopnější nádorové buňky, růst nádoru podporuje. Právě účast imunity při nádorovém procesu umožňuje využít biologické terapie (imunoterapie) pro léčbu nádorových onemocnění


    For decades, cardiovascular diseases and tumours have been among the infamous diseases that most affect people around the world. Both are accompanied by characteristic immune manifestations, which are in principle identical, but differ in a number of essential aspects. Even in the eighties of the last century, the prevailing opinion was that atherosclerosis had multifactorial genesis, i.e. that the causes and development of the pathological process in arteries resulting in the deposition of cholesteric plaque was contributed to several causes of the external and internal environment. External atherogenic causes included high energy intake (excessive consumption of animal fats and carbohydrates), lack of physical activity, smoking and polluted environment, whereas genetically determined defects of lipid metabolism represented endogenous factors. Infectious causes and the role of immunity were practically not considered.
    The involvement of immunity in the tumour process has been the subject of reflection even since the early twentieth century. At that time, immunity was only known to be directed against infectious agents, but virtually nothing was known about the structural nature and function of the immune system. Later on, it has been shown that immunity can have a dual function in connection to tumours: it destroys and suppresses tumour cells, but also promotes tumour growth by selecting more viable tumour cells. It is just the participation of the immunity in the tumour process that enables new possibilities for treating tumours by providing biological therapy (immunotherapy).

    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0315070

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.