Number of the records: 1  

Pilotní provoz fotonických linek vláknových a ve volné atmosféře

  1. 1.
    0491814 - ÚPT 2018 RIV CZ cze Z - Pilot plant, v. technol., variety, breed
    Číp, Ondřej - Čížek, Martin - Pravdová, Lenka - Hrabina, Jan - Hucl, Václav - Řeřucha, Šimon - Lazar, Josef - Helán, R. - Urban, F. - Novák, P. - Vojtěch, J. - Havliš, O. - Šlapák, M. - Hůla, M. - Smotlacha, V. - Kolbe, M. - Kolka, Z. - Wilfert, O.
    Pilotní provoz fotonických linek vláknových a ve volné atmosféře.
    [Pilot operation of photonic links in the fiber and in the free atmosphere.]
    Internal code: APL-2018-02 ; 2018
    Technical parameters: Simultánně přenášené signály: optická koherentní vlna, časový signál 1PPS z atomových hodin Přenosové pásmo vlnových délek: 1540,0 nm – 1546,1 nm Části přenosové technologie: 1. část – vláknový spoj z ÚPT v Brně do CESNET v Praze délky 306 km, 2. část – vzdušný optický spoj (FSO) z FEKT VUT v Brně do ÚPT v Brně délky 840 m, 3. část – vláknový spoj z FEKT VUT v Brně do ÚPT v Brně délky 2,3 km Počet přenášených superstabilních optických koherentních vln: 1 Vlnová délka laserové koherentní vlny: 1540,5 nm (obousměrný provoz z Brna do Prahy) Počet přenášených signálů přesného času: 1 Vlnová délka laserové vlny pro přenos času: 1546,1 nm (směr provozu z Prahy do Brna), 1544,7 (směr provozu z Brna do Prahy)
    Economic parameters: Ověřená technologie realizovaná při řešení grantu s předpokladem smluvního využití s ekonomickým přínosem i po jeho ukončení. Kontakt: Ing. Ondřej Číp, Ph.D., ocip@isibrno.cz
    R&D Projects: GA TA ČR TH01011254
    Institutional support: RVO:68081731
    Keywords : optical clocks * time * frequency * transport delay * stability * metrology
    OECD category: Optics (including laser optics and quantum optics)

    Tato ověřená technologie je tvořena komplexem prvků pro přenos superstabilního času a frekvence přes optická vlákna a volnou atmosféru propojených do funkčního celku, který slouží k dlouhodobému využití v oboru metrologie přesného času a frekvence. Ověřená technologie je rozmístěna do třech pracovišť, kde Ústav přístrojové techniky AV ČR v Brně je střediskem provozujícím superstabilní lasery a radiofrekvenční normál na bázi vodíkového maseru, CESNET v Praze je střediskem provozující rovněž stabilní laser a Césiový radiofrekvenční normál a Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně je střediskem provozujícím bezdrátové optické spoje. Mezi jednotlivými pracovišti jsou tak ustanoveny specializované optické spoje, které nyní dovolují rutinní porovnávání stabilit uvedených zdrojů optické a radiové frekvence na velmi dlouhé vzdálenosti. V případě FEKT VUT v Brně je navíc možné tento provoz realizovat opticky bezdrátově. Optický spoj mezi ÚPT AV ČR v Brně a CESNET v Praze využívá unikátní techniku kompenzace fluktuací dopravního zpoždění. Tato technologie, která byla ověřena dlouhodobým měřením, je nyní připravena i na budoucí porovnávání tzv. optických atomových hodin, které jsou v experimentální podobě v současnosti dokončovány např. na pracovišti v ÚPT AV ČR v Brně.

    This proven technology is made up of a complex of elements for the transfer of superstable time and frequency through optical fibres and the free space atmosphere coupled to functional equipment, which is used for long-term use in the branch of precise time and frequency metrology. Proven technology is deployed in three workplaces, where the Institute of Scientific Instruments of the Czech Academy of Sciences in Brno is a centre where supercoherent lasers and a radiofrequency standard based on a hydrogen maser is operated, CESNET in Prague is a centre where a stable laser and Cesium radiofrequency standard is also operated and Faculty of Electrical Engineering and Communication BUT Brno is a center where wireless optical links are operated. Specialized optical links are thus established between the workplaces, which now allow routine comparison of the stability of the mentioned optical and radio frequency sources over very long distances. In addition, in the case of FEEC BUT in Brno it is possible to realize this operation wireless and optically. The optical link between Institute of Scientific Instruments of the CAS in Brno and CESNET in Prague uses a unique technique of compensating the fluctuations of fibre link transport delays. This technology, which has been verified by long-term measurements, is now ready for future comparisons of the so-called optical atomic clocks, which are currently being finalized in experimental form, for example at the workplace at Institute of Scientific Instruments of the CAS in Brno.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0285433

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.