Number of the records: 1  

Nové pohledy psychodiagnostiky

  1. 1.
    0383160 - PSÚ 2013 RIV CZ cze M - Monography Chapter
    Lačev, A. - Srb, T. - Bahbouh, R. - Höschl, C. - Sýkora, J. - Poláčková Šolcová, Iva
    Využití Sociomapování při experimentech simulovaných letů na Mars.
    [Using Sociomapping in experiments simulating manned flight to Mars.]
    Nové pohledy psychodiagnostiky. Praha: QED GROUP, 2012 - (Bahbouh, R.; Rozehnalová, E.; Sailerová, V.), s. 81-95. ISBN 978-80-905313-0-7
    R&D Projects: GA ČR(CZ) GAP407/11/2226
    Institutional research plan: CEZ:AV0Z70250504
    Keywords : Mars 500 * Sociomapping * communication * group dynamic
    Subject RIV: AN - Psychology

    Multidisciplinární experiment Mars 500, realizovaný moskevským Institutem pro biomedicínské problémy (IBMP) ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA), simuloval podmínky dlouhodobého kosmického letu. Mezinárodní šestičlenná posádka pracovala v izolaci v podzemní experimentální replice kosmické lodi po dobu 14, 105 a 520 dní. Cílem našeho šetření v rámci projektu Mars 500 bylo verifikovat vhodnost sociometrického nástroje sociomapování k monitorování skupinové komunikace a dynamiky a zároveň zjistit, zda je možné zvýšit bezpečnost posádky během dlouhodobých letů včasnou identifikací komunikačních problémů a selhávání v komunikaci mezi jednotlivými členy posádky. V předložené studii prezentujeme výsledky z pilotního šetření experimentu (MARS-105). Výsledky ukazují, že sociomapování je vhodnou metodou analýzy komunikace v kontextu izolace a dlouhodobých kosmických letů a že výstupy sociomapování (zachycené v sociomapách) umožňují rychlou orientaci a intervenci do komunikace posádky.

    Project MARS-500, hosted by the Institute of Biomedical Problems in Moscow in cooperation with the European Space Agency, was a multidisciplinary experiment simulating conditions during long-duration space flights. An international crew composed of 6 members has been placed in a ground-based experimental replica of a spacecraft module for 14, 105, and 520 days. We employed a sociometric method Sociomapping to analyze crew communication and cooperation. The objective of our research was to verify the usage of the Sociomapping as a tool for monitoring the group dynamics and to analyze the possibility of improvement the crew safety by early diagnosis of possible communication failures between crew members during long-lasting space flights. In this paper we presented findings from the pilot stage of the experiment (MARS-105). The results showed that the outputs from Sociomapping analyses (i.e., Sociomaps) can be used effectively for an early intervention in the crew and for the team development within the context of a long-range space missions.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0213192

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.