Počet záznamů: 1

Literární tvorba - činnost vhodná pro ženy. Tereza Svatová a Kateřina Thomová

 1. 1.
  0345309 - MSUA-W 2011 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
  Kokešová, Helena
  Literární tvorba - činnost vhodná pro ženy. Tereza Svatová a Kateřina Thomová.
  [Literary work – activity suitable for women. Tereza Svatová and Kateřina Thomová.]
  Cesty k samostatnosti. Portréty žen v éře modernizace. Praha: Historický ústav AV ČR, 2010 - (Vošahlíková, P.; Martínek, J.), s. 27-61. ISBN 978-80-7286-164-4
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z70900502
  Klíčová slova: Svatová, Tereza * Thomová, Kateřina
  Kód oboru RIV: AB - Dějiny

  Literární činnost žen byla oceňována českou společnosti poměrně příznivě, a to i v případech méně známých nebo příležitostných spisovatelek, ke kterým patřily sestry lékaře Eduarda Alberta Tereza Svatová a Kateřina Thomová. Vřelý vztah známého chirurga k sestrám i k jejich práci dokládá výlučné postavení literární činnosti mezi jinými profesionálními ženskými aktivitami. Albert jako zásadní odpůrce ženského vysokoškolského studia, zejména medicíny, neváhal hledat protekci k přeložení manžela své sestry s odůvodněním, že v živějším prostředí bude schopna psát kvalitnější literaturu.

  The literary work of female writers was viewed by the Czech public quite positively, even in the case of less known or occasional female writers, such as Tereza Svatová and Kateřina Thomová, sisters of the well-known surgeon Eduard Albert. The warm relation of the surgeon to his sisters and to their hobby provides evidence of the exclusive position of literary work among the professional women’s activities. Albert, who strongly opposed female students at universities, particular those studying medicine, did not hesitate to seek "pals" to help move his brother-inlaw to another place hoping that a more lively milieu would enable his sister to write better literary works.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0186616