Počet záznamů: 1

Using a Product Line for Creating Component Systems

 1. 1.
  0334268 - UIVT-O 2010 RIV US eng C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
  Bureš, Tomáš - Hnětynka, P. - Malohlava, M.
  Using a Product Line for Creating Component Systems.
  [Aplikace product line konceptu na tvorbu komponentových systémů.]
  Proceedings of the 2009 ACM Symposium on Applied Computing. New York: ACM, 2009 - (Shin, D.), s. 501-508. ISBN 978-1-60558-166-8.
  [SAC 2009. Annual ACM Symposium on Applied Computing /24./. Honolulu (US), 08.03.2009-12.03.2009]
  Grant CEP: GA AV ČR 1ET400300504
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z10300504
  Klíčová slova: component systems * generative programming * product line engineering * runtime environment
  Kód oboru RIV: JC - Počítačový hardware a software

  Component systems have become a wide-spread technology and found their place in several application domains. Each component system has its specifics and particularities that reflect its focus and the application domain it is intended for. Although important, the diversity of component systems leads to a number of problems including having different tools for each systems, unnecessary duplication of functionality and problems with integration when several domains are to be targeted. Based on categorization of component application domains, we propose a "meta-component system", which provides a software product line for creating custom component systems. We focus especially on the deployment and execution environment, which is where most diversities are found. We demonstrate the usage of the "meta-component system" and propose how it is to be realized by two core concepts of SOFA 2, namely connector generator and microcomponents.

  Komponentové systémy se staly široce používanou technologií v mnoha aplikačních doménách. Každý komponentový systém má svoje specifika a vlastnosti, které reflektují jeho zaměření a cílovou doménu. Tato rozdílnost systémů způsobuje problémy s existencí různých duplikujících se nástrojů a problémy s integrací aplikací napříč různými doménami. Na základě kategorizace komponentových aplikačních domén jsme navrhli tzv. meta-komponentový systém, který funguje jako tzv. produktová řada pro různé komponentové systémy. Zaměřujeme se zejména na nasazení aplikací a jejich běhové prostředí, tj. ta místa, kde se vyskytuje nejvíc rozdílu mezi systémy. Použití meta-komponentového systému demonstrujeme na dvou základních konceptech systému SOFA 2, a to na mikro-komponentách a generátoru konektorů.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0179051