Počet záznamů: 1  

Compensation of Complex Hysteresis and Creep Effects in Piezoelectrically Actuated Systems - A New Preisach Modeling Approach

 1. 1. 0325239 - MU-W 2009 RIV US eng J - Článek v odborném periodiku
  Kuhnen, K. - Krejčí, Pavel
  Compensation of Complex Hysteresis and Creep Effects in Piezoelectrically Actuated Systems - A New Preisach Modeling Approach.
  [Kompenzace komplexních relaxačně-hysterezních efektů v piezoelektricky řízených systémech - nový preisachovský přístup k jejich modelování.]
  IEEE Transactions on Automatic Control. Roč. 54, č. 3 (2009), s. 537-550 ISSN 0018-9286
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z10190503
  Klíčová slova: compensation * creep * hysteresis
  Kód oboru RIV: BA - Obecná matematika
  Impakt faktor: 2.556, rok: 2009
  http://ieeexplore.ieee.org/xpl/freeabs_all.jsp?arnumber=4797784

  Undesired complex hysteretic nonlinearities and complex log(t)-type creep dynamics with asymmetrical branching characteristics are present to varying degrees in virtually all smart-material based sensors and actuators provided that they are driven with sufficiently high amplitudes. The present article describes a new compensator for these types of actuator nonlinearities with large creep processes based on the so-called Preisach approach. It discusses a rigorous existence, uniqueness and stability proof for the compensator. Moreover, it deduces an algorithm for the calculation of the compensator in real-time applications and presents some experimental results which document the applicability of the method for practical applications.

  Nežádoucí komplexní hysterezní nelinearity a log(t) relaxační dynamika s asymetrickým větvením se vyskytují prakticky ve všech měničích z aktivních materiálů v režimu velkých ampluid. V aplikacích při aktivní kontrole vibrací to vede ke ztrátě výkonnosti zařízení. Tento článek přadstavuje nový kompenzátor pro měniče s velkým podílem relaxace, který je založen na Preisachově modelu. Je dokázána existence, jednoznačnost a stabilita kompenzátoru a je navržen algoritmus pro aplikace v reálném čase. Metoda je porovnána s experimentálními výsledky.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0172728
  Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
  Krejci4.pdf2861.6 KBVydavatelský postprintvyžádat