K semináři pro knihovny a SVI ústavů AV ČR

 

Letošní seminář probíhal za bohaté účasti v úterý 24. května 2022 od 9.30 hod. na Národní 3 v Praze 1 a současně online v aplikaci Zoom.

V dopolední části ve svém úvodním slovu ředitelka Knihovny AV ČR (KNAV) Ing. Magdaléna Vecková představila program semináře a nastínila představu budoucí spolupráce s knihovnami a Středisky vědeckých informací ústavů AV ČR.

Mgr. Iva Burešová již tradičně informovala o současném přístupu k elektronickým informačním zdrojům, její přehledný článek je součástí obsahu tohoto čísla. Najdete v něm nejen detailní informace o přístupu k databázím, časopisům a knihám, ale také detaily o dostupnosti a registraci ke vzdálenému přístupu. Podrobnosti naleznete též v odkazu prezentace.

O současném stavu instalace systému aleph v AV ČR, o podmínkách využívání systému a o podpoře hovořila Mgr. Marta Kuchtová, která přinesla i novou informaci o přechodu na vyšší verzi systému (verzi 23) v létě letošního roku. Obsah otevřete pod následujícím odkazem.

Ředitelka KNAV, Ing. Magdaléna Vecková navázala na předchozí přednášku a přinesla důležité informace o výhledech na změnu knihovního systému. Představila projekt CARDS/PNG (Czech Academic and Research Discovery Services, Platforma nové generace), hovořila o důvodech, které vedou k možnému přistoupení k tomuto projektu a o časovém rozvržení prací na výběru systému a jeho realizaci.

Projekt CARDS je jedním ze dvou projektů připravovaných jako individuální systémové projekty v rámci výzvy Operačního programu Jan Amos Komenský Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (druhým je EOSC CZ, připravovaný Masarykovou univerzitou). Zmiňovaný projekt, jehož koordinátorem je Národní technická knihovna, si klade za cíl vytvoření centrální platformy nové generace pro správu všech typů informačních zdrojů společnou pro informační centra a knihovny vysokých škol a potenciálně i ústavů Akademie věd ČR. KNAV provozuje knihovní systém Aleph od roku 2003 pro více než 50 ústavních knihoven, z daného důvodu již dlouhodobě monitoruje situaci na trhu knihovních informačních systémů. V současné chvíli zvažuje přistoupení do projektu CARDS a přechod na nový vysoutěžený knihovní systém. Konečnému rozhodnutí bude předcházet řada jednání. Prezentace je uložena na tomto odkazu.

Bc. Filip Kersch ve svém příspěvku představil současnou podobu Digitální knihovny AV ČR (DKAV), její obsah a způsoby zpřístupnění dokumentů včetně charakterizace děl nedostupných na trhu. Připomněl také, jak jsou elektronické knihy a periodika pro DKAV zpracovávána, jak je KNAV dodávat a co vše jejich zpracování obnáší. Současně zdůraznil, že odevzdávání elektronických dokumentů spadá pod systém povinného zasílání publikací vydaných pracovišti Akademie věd ČR (AV ČR) do KNAV. Druhá část příspěvku byla zaměřena na systém Kramerius, který slouží k provozování DKAV, ale také více než 40 dalším digitálním knihovnám v ČR, včetně Národní digitální knihovny a Digitální knihovny MZK. Byl představen rozcestník digitálních knihoven digitalniknihovna.cz a také Česká digitální knihovna – agregátor obsahu všech krameriovských knihoven. V závěru příspěvku pak byla krátce představena nová verze Kramerius 7, která je dalším významným krokem ve vývoji Krameria. Zde lze otevřít obsah prezentace. V tomto čísle Informací je také podrobnější článek autora na uvedené téma.

O rozvoji Datového repozitáře AV ČR a podpoře Open Science v AV ČR hovořil Ing. Martin Lhoták. Současná situace v oblasti ukládání a správy dat KNAV a v ústavech AV ČR a chybějící propojení na národní úrovni vede k myšlence na vytvoření projektu, jehož cílem bude realizace spolehlivého centrálního datového depozitáře, který by zohledňoval potřeby pracovišť AV ČR, byl kompatibilní s mezinárodními standardy, s dlouhodobou udržitelností a v souladu s Open Science a FAIR principy. Řada cílů je doplněna též řadou neznámých a směřuje k delší a širší diskusi. Kromě záznamu prezentace naleznete podrobný článek M. Lhotáka v tomto čísle Informací.

Úvodní část příspěvku Mgr. Rudolfa Sýkory Vědecká data v ASEP byla věnována FAIR principům při ukládání vědeckých dat (Findable, Accesible, Interoperable, Reusable) a seznámení s registrem datových repozitářů RE3DATA. V druhé části prezentace se autor zaměřil na ukládání vědeckých dat do repozitáře ASEP, připomenul postup při ukládání datových záznamů do repozitáře ASEP a upozornil na možnost vkládat do bibliografických záznamů odkazy na data uložená v externích datových repozitářích. Datovým záznamům uloženým v ASEP bude nově přidělován persistentní identifikátor DOI a formulář pro zápis datových záznamů je přeložený do angličtiny. Byla představena webová stránka s praktickými informacemi o správě vědeckých dat.

Mgr. Petra Bártková spolu s Mgr. Kateřinou Janderovou připravily prezentaci Perzistentní identifikátory autorů a institucí. Prezentace byla zaměřena na autorský identifikátor ORCID, identifikátor institucí Research Organization Registry (ROR) a na jejich propojení. ORCID umožňuje propojení s dalšími typy identifikátorů (autorské, publikací a dat, poskytovatelů finanční podpory a institucí). Identifikátor institucí ROR je aktuálně zahrnut do ORCID jako hlavní identifikátor instituce při výběru afiliace autora. Pokud bude vyžadován vydavateli a autoři ho budou uvádět přímo v rukopisech, bude autorova afiliace jednoznačně určena a pomocí předaných metadat se dostane do dalších systémů. Každý ústav AV ČR má zřízen svůj identifikátor ROR; pokud by ústavy AV ČR začaly uvádět ROR u ústavních autorů (např. v periodikách vydávaných ústavy), mohlo by to řešit problém s nejednoznačným uváděním afiliací autorů. V závěru prezentace bylo popsáno, jak pokračují přípravy vzniku národního konsorcia ORCID v ČR. Více se dozvíte na odkazu prezentace.

Stop predátorským praktikám bylo téma příspěvku, který uvedla Mgr. Zdenka Chmelařová. Představila prezentaci autorského kolektivu, který se pokusil návodně ukázat, jak se vyznat v komplikované spleti časopisů, vydávaných na pomezí kvalitních, horších a nekvalitních. Za metodickým materiálem stojí Ing. Tereza Šímová z Filosofického ústavu AV ČR a České zemědělské univerzity v Praze, která jej představila ve své prezentaci. Samostatný článek o této problematice naleznete v tomto čísle Informací.

Závěrem dopolední části semináře představila Ing. Hana Slabáková knihovnu Ústavu biologie obratlovců AV ČR. V jejím zajímavém a svěžím příspěvku byla shrnuta historie ústavu a knihovny v proměnách času včetně fotodokumentace; zde je uložena prezentace.

Odpolední část semináře byla věnována jedinému tématu, a sice autorskému právu.

O příspěvek byla požádána JUDr. Jitka Malá z Kanceláře AV ČR. Svoji prezentaci nazvala Knihovny a autorské právo a přiblížila definice, co je zaměstnanecké dílo, licenční smlouvy k užití zaměstnaneckého díla, Creative Commons, jak zacházet s citacemi a s užitím kupř. fotografií, co jsou cookies a další. Vše naleznete ma tomto místě.

 

 

 

Laiblová Kadlecová, Ivana. K semináři pro knihovny a SVI ústavů AV ČR. Informace [online]. , č. [cit. 2024-05-17]. ISSN 1805-2800. Dostupné z: https://www.lib.cas.cz/casopis_informace/k-seminari-pro-knihovny-a-svi-ustavu-av-cr/

Tisknout stránku