E-Ilustrace – nový projekt Knihovědného oddělení KNAV

 

Mezi významné výsledky pozitivně hodnoceného projektu Knihověda.cz, který v letech 2016–2020 společně realizoval kolektiv vědců z Knihovědného oddělení (KVO) Knihovny AV ČR, Oddělení rukopisů a starých tisků (ORST) Národní knihovny ČR a Masarykova ústavu a archivu AV ČR, patří, přinejmenším z oborového hlediska, virtuální sloučení databází české národní retrospektivní bibliografie tisků vydaných do roku 1800. Tuto bibliografii tvoří dvě samostatné databáze Knihopis českých a slovenských tisků (KPS), který spravuje ORST a Bibliografie cizojazyčných bohemikálních tisků (BCBT), jejíž tvorbu a správu zajišťuje KVO. 

Již během probíhajícího projektu bylo zřejmé, že bude navázanou spolupráci potřeba udržet a v ideálním případě prohloubit. Otázkou však bylo na jakém materiálovém základě a s jakým badatelským záměrem se ucházet o případnou další grantovou podporu. Po zhodnocení dosavadních zkušeností členů budoucího řešitelského týmu a také s ohledem na vývoj knihovědných disciplín u nás i v zahraničí se jako nejvhodnější jevilo téma zpracování a zpřístupnění starší české knižní ilustrace. Projektový záměr pak skutečně získal podporu v programu ÉTA 5 Technologické agentury ČR (TAČR), a to na roky 2021–2023.

Projekt Česká knižní ilustrace v raném novověku (e-ilustrace)

Hlavním cílem projektu je vytvořit v ČR zcela nové badatelské prostředí, které umožní nejen online zpřístupnit obrazový materiál širší veřejnosti, ale také díky využití digitálních nástrojů nabídne nové možnosti výzkumu v oblasti starší knižní kultury. 

Pro zpracování a základní zpřístupnění obrazového materiálu byly zvoleny již zmíněné databáze KPS a BCBT. Jednak z toho důvodu, že pro tvorbu nového databázového řešení nedisponujeme ani časovým ani finančním pokrytím, ale především proto, že je více než vhodné využít zkušenosti se sdílením dat a tzv. zpracovatelské workflow z předchozího projektu. Tento postup zároveň umožní další obohacování bibliografických databází, přičemž cílené databázové zpracování knižní ilustrace z určitého, jasně vymezeného období je stejně jako zamýšlené využití mezinárodního klasifikačního systému ICONCLASS v našem prostředí naprostou novinkou.

Návrh a celkové řešení nového badatelského prostředí zajišťuje technologická společnost InQool, která již s Knihovnou AV ČR spolupracovala na příklad v projektu INDIHU, jehož cílem byl vývoj nástrojů pro digital humanities. Opět se tak jedná o využití dřívější dobré praxe a využití znalostí z dané oblasti. Tentokrát ovšem společnost InQool neplní pouze roli dodavatele řešení, nýbrž je v pozici plnohodnotného projektového partnera. Pro tvorbu virtuálního badatelského rozhraní tak bude využívat jak vlastní know-how, tak dostupné programy s otevřeným kódem a především digitální nástroje vyvíjené oxfordskou skupinou Visual Geometry Group, která projektu díky dobrým kolegiálním vztahům přislíbila poskytnout metodickou a technickou podporu.

1. fáze projektu (2021)

V první fázi projektu, který byl fakticky zahájen až v dubnu tohoto roku, se členové řešitelského týmu zaměřili na evidenci obrazového materiálu, který bude tvořit jádro volně přístupné obrazové databáze, standardy digitalizace a katalogizační postupy, jež umožní tento materiál odborně zpracovat a zveřejnit v rámci bibliografických databází. Výsledkem bude první oficiální projektový výstup (Manuál pro databázové zpracování knižní ilustrace v historických fondech paměťových institucí), který poslouží jak členům řešitelského týmu v dalších fázích projektů, tak výhledově také kolegům, správcům historických knižních fondů. 

Evidence ilustračního aparátu primárně vychází zejména z publikací Český knihtisk I a II předního českého knihovědce Petra Voita.[1] Zhruba se jedná asi o 5000 ilustračních štočků z období let 1475–1550, z nichž je ovšem řada použita opakovaně. Katalogizační postupy budou uzpůsobeny požadavkům zpracování v bibliografickém formátu MARC21, do něhož bude částečně inkorporován klasifikační systém ICONCLASS pro ikonografický popis ilustrací. 

Souběžně probíhá technická analýza budoucího řešení s cílem vytvořit interní Cílový koncept, jenž v dalších fázích projektu zajistí součinnost a synchronizaci digitalizace, bibliografického zpracování, knihovědného výzkumu a technologického vývoje. 

Zároveň jsme již také připravili a zpřístupnili informativní web e-ilustrace.cz, kde se zájemci dozvědí více jak o projektu samotném, tak i o jeho řešitelích. Zde budeme také průběžně zveřejňovat aktuální zprávy o průběhu projektu a souvisejících aktivitách. V závěru roku 2023 tento informativní web nahradí celkové řešení, tedy Virtuální badatelské prostředí e-ilustrace, které nabídne: 

  • Rozsáhlý obrazový soubor knižní ilustrace z nejstaršího období knihtisku v českých zemích (1475–1550).
  • Online databázi s možností prohledávat ilustrace jak na základě textového dotazu, tak poprvé i prostřednictvím obrazu nebo jeho výřezu.
  • Digitální nástroje, které umožní strojové srovnání obrazového materiálu a sledovat užití, oběh a kopírování štočků či výskyt ikonografických motivů.

 


 

[1] VOIT, Petr. Český knihtisk mezi pozdní gotikou a renesancí. I, Severinsko-Kosořská dynastie 1488-1557. Praha: KLP, 2013 a VOIT, Petr. Český knihtisk mezi pozdní gotikou a renesancí. II, Tiskaři pro víru i tiskaři pro obrození národa 1498-1547. Praha: Academia, 2017.

 

 

 

 

 

 

 

 

Šícha, Vojtěch. E-Ilustrace – nový projekt Knihovědného oddělení KNAV. Informace [online]. , č. [cit. 2024-04-24]. ISSN 1805-2800. Dostupné z: https://www.lib.cas.cz/casopis_informace/e-ilustrace-novy-projekt-kvo/

Tisknout stránku