Number of the records: 1  

Kterak Židé mučili Boží tělo - edice a komentář

  1. 1.
    SYSNO ASEP0367075
    Document TypeJ - Journal Article
    R&D Document TypeJournal Article
    Subsidiary JOstatní články
    TitleKterak Židé mučili Boží tělo - edice a komentář
    TitleAn edition of Kterak Židé mučili Boží tělo [How Jews tortured Corpus Christi], with commentary
    Author(s) Soukup, Daniel (UCL-M) RID, SAI, ORCID
    Source TitleČeská literatura. - : Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. - ISSN 0009-0468
    Roč. 59, č. 5 (2011), s. 697-712
    Number of pages16 s.
    Languagecze - Czech
    CountryCZ - Czech Republic
    KeywordsOld Czech literature ; 15th century ; editions ; Jews
    Subject RIVAJ - Letters, Mass-media, Audiovision
    CEZAV0Z90560517 - UCL-M (2005-2011)
    AnnotationBáseň Kterak Židé mučili Boží tělo představuje jedinečný a doposud jen málo využitý pramen o údajném znesvěcení hostie v Pulkau roku 1338 a následné perzekuci židovských obcí v Rakousku a okolních regionech. Edice a komentář přináší jednak samotný text, jednak informace o jeho kodikologickém zápisu, o zachování této skladby ve dvou verzích a jejích inspiračních zdrojích a intertextových vazbách. Rozborem žánrové a formální charakteristiky básně je poukázáno na skutečnost, že přestože se jedná o text, který nejpodrobněji popisuje události v Pulkau, tak nejde primárně o text historiografický, ale o text s funkcí exempla. Jde o skladbu, jež je plná tzv. topoi / loci communes, a je tedy více textem kazatelským, nábožensky výchovným a apologetickým.
    Description in EnglishAn Old-Czech poem Kterak Židé mučili Boží tělo - How Jews tortured Corpus Christi represents a unique and until now only scarcely used source about the alleged host desecration in Pulkau in 1338 and about the subsequent persecution of the Jewish communities in Austria and surrounding regions. The edition and commentary first introduce the text itself, describe its codicological inscription, mention two preserved versions of the text and point out the inspirational sources and inter-textual relations of the poem. Via the genre and formal characteristic analysis of the poem the paper shows that although it is a text that describes the events in Pulkau in the fullest detail it is primarily not a historiographical text but it is a text with the function of exemplum. It is a composition full of topoi/loci communes; therefore it is a sermonic, religiously educative and apologetic text.
    WorkplaceInstitute of Czech Literature
    ContactPavla Hartmanová, hartmanova@ucl.cas.cz ; Veronika Zemanová, zemanova@ucl.cas.cz, asep@ucl.cas.cz, Tel.: 222 828 135
    Year of Publishing2012
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.