Number of the records: 1  

Kramářská píseň jako inspirační zdroj české písně lidové. (Na základě analýzy textových i melodických variant písně jaký mám trápení...)

  1. 1.
    SYSNO ASEP0341699
    Document TypeJ - Journal Article
    R&D Document TypeJournal Article
    Subsidiary JČlánek ve WOS
    TitleKramářská píseň jako inspirační zdroj české písně lidové. (Na základě analýzy textových i melodických variant písně jaký mám trápení...)
    TitleBroadside ballads as an inspiration for the Czech folk song
    Author(s) Thořová, Věra (UEF-S)
    Number of authors1
    Source TitleČeský lid. - : Etnologický ústav AV ČR, v. v. i. - ISSN 0009-0794
    Roč. 97, č. 1 (2010), s. 51-74
    Number of pages24 s.
    Publication formPrint - P
    Languagecze - Czech
    CountryCZ - Czech Republic
    Keywordsbroadside ballad ; folk song ; variants ; oral tradition ; transformation of broadside ballad to a folk song
    Subject RIVAC - Archeology, Anthropology, Ethnology
    CEZAV0Z90580513 - UEF-S (2005-2011)
    UT WOS000276272400004
    EID SCOPUS77952083660
    AnnotationV zápisech z ústní tradice lze nalézt případy, kdy z kramářských písní vznikaly písně lidové. Z kramářských písní byly vyjímány určité partie, které se samy o sobě začaly vyvíjet, procházely variačním procesem a kolovaly ústním podáním z kraje do kraje. Proces výbrusu odstraňoval z kramářských textů sloky s nelidovými verši, obraty a vulgárními slovy, které byly nahrazovány výrazy ze slovníku lidového zpěvního repertoáru. Text začal postupně vykazovat všechny znaky lidové písně. Jedním z dokladů pro toto tvrzení je lidová píseň "Jaký mám trápení…", vzniklá z původní písně kramářské. Nejstarší kramářský tisk s touto písní je z r. 1786, lidová píseň stejného incipitu se objevuje až v Erbenově sbírce z r. 1864. V dalších letech se tato lidová píseň objevuje v řadě rukopisných sbírek až do současnosti. Autorce studie se podařilo v nich zjistit 23 textových a 18 melodických variant.
    Description in EnglishThe oral tradition preserved several dozens of folk songs that arose out of the broadside ballads. In these cases the broadside ballad was shortened, the strophes that includes verses and formulations not reflecting the popular experience were omitted and the vulgar words replaced by formulations typical for folk song. These statements can be proved by the case of the song such a sorrow "I have, cloth trousers…" that arose out of the broadside ballad. Some formulations in the broadside ballad indicate its origin in the period of 1811-1816, while the folk song appeared for the first time in the collection of K. J. Erben from the year 1864. In published and manuskript collections were ascertained in the whole 23 textual and 18 melodic variants.
    WorkplaceInstitute of Ethnology
    ContactVeronika Novotná, novotna@eu.cas.cz, Tel.: 532 290 277
    Year of Publishing2011
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.