Number of the records: 1  

Metodika uchovávání, konzervování a restaurování předmětů kulturního dědictví na bázi keramických materiálů (pálená/nepálená hlína)

  1. 1.
    0532066 - ÚTAM 2021 RIV CZ cze L3 - Certified Methodologys
    Štefcová, P. - Kadeřábková, J. - Polák, L. - Valach, Jaroslav - Vavřík, Daniel
    Metodika uchovávání, konzervování a restaurování předmětů kulturního dědictví na bázi keramických materiálů (pálená/nepálená hlína).
    [The method of conservation, preservation, and restoration of subjects of cultural heritage on the ceramic basis (fired/unfired clay).]
    Internal code: CM-NAKI-022 ; 2020
    Technical parameters: Osvědčení č. 208
    Economic parameters: Dodržení postupu v metodice stanoveného bude garancí pořízení virtuálních replik s předepsanou věrností.
    Certifying body: Ministerstvo kultury, Maltézské náměstí 1, 118 11 Praha 1, Odbor výzkumu a vývoje. Certificate issue date: 31.08.2020
    R&D Projects: GA MK(CZ) DG16P02M022
    Keywords : ceramic cultural heritage items * depositing * exhibiting * conservation/restoration * 3D models * transport
    OECD category: Archaeology
    http://invenio.nusl.cz/record/432049/files/nusl-432049_1.pdf

    Keramika na bázi keramických materiálů (dekorativní i užitková) provází lidstvo od pravěku až po současnost, je proto významnou součástí sbírek všech sbírkotvorných institucí. Vzhledem k povaze materiálu jsou však tyto předměty extrémně náchylné zejména k mechanickému poškození. Předkládaná metodika je souhrnem informací o možných příčinách (mechanismech) poškození či destrukce tohoto typu předmětů kulturního dědictví, zahrnuje však i soubor doporučení pro vytvoření optimálních podmínek deponování, vystavování, konzervování/restaurování a pro manipulaci s předměty, a to včetně popisu několika metod využitelných ke zhotovení kvalitní dokumentace a věrné virtuální replikace předmětů (3D modely).

    The ceramic (decorative or utility) accompanies humanity from prehistoric times to the present days. Therefore, ceramic play important role in collections in all institutions. Due to the nature of the material are those items extremely sensitive to mechanical damage. The submitted method explains the damage mechanism or destruction of the items of cultural heritage. The method also summarizes recommendations for designing the optimal condition of depositing, exhibiting, conservation/restoration, and the manipulation with such sensitive material. Including a description of several methods useful to make quality documentation and replication of cultural heritage items (3D models).

    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0310817

     
    FileDownloadSizeCommentaryVersionAccess
    0532066_2020_Stefcova_et_al_Metodika_CM-NAKI-022.pdf251.8 MBAuthor’s postprintopen-access
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.