Number of the records: 1  

Chov ruských chrtů jako nástroj poznání ruské minulosti

  1. 1.
    0497677 - HÚ 2019 RIV SK cze J - Journal Article
    Vlček, Radomír
    Chov ruských chrtů jako nástroj poznání ruské minulosti.
    [Breeding Russian Greyhounds as a Tool for Understanding Russian History.]
    Kultúrne dejiny. Roč. 9, č. 1 (2018), s. 30-59. ISSN 1338-2209
    Institutional support: RVO:67985963
    Keywords : cultural history * historys of Russia * everdayness * hunting * dog * borzoi
    OECD category: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

    Práce pojednává o chovu ruských chrtů - barzojů - jako o činnosti, která je specifická pro ruské kulturně historické prostředí. Barzoj byl tradičně spojen se životem elity ruské společnosti. Panovník s ním mohl nakládat podobně jako s půdou. Po staletí se v Rusku ruský chrt neprodával, ale pouze darovával. Obvykle za věrné služby, případně plnil úlohu státního daru. Jako symbol zvláštnosti ruského života se objevuje i v ruské lieratuře, slavjanofil Alexej Sergejevič Chomjakov na něm např. vysvětloval jeden ze znaků odlišností ruského a západoevropského prostředí. Práce má analyticko-syntetický charakter s využitím metod komparace a historické analogie.

    The essay comments on breeding Russian greyhounds - borzois - as an activity characteristic of the Russian cultural historical milieu. The borzoi was traditionally connected with the life of the Russian elites. The monarchs treated it much like the soil. For centuries, the Russian greyhound was not sold, only gifted. Usually for faithful service or as a national donation. It also appears in Russian literature as a symbol of the specific features of the Russian life. For example, the slavyanophile Alexei Sergeevich Chomyakov used it in his explanation of one of the differences between the Russian and West European milieus. The essay has an analytic-synthetic character with application of the methods of comparison and historical analogy.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0290198

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.