Number of the records: 1  

Précis knihy Jaké to je, nebo o čem to je? Místo vědomí v materiálním světě

  1. 1.
    0493245 - FLÚ 2019 RIV CZ cze J - Journal Article
    Hříbek, Tomáš
    Précis knihy Jaké to je, nebo o čem to je? Místo vědomí v materiálním světě.
    [Précis of What It’s Like, or What It’s About? The Place of Consciousness in the Material World.]
    Filosofie dnes. Roč. 9, č. 2 (2017), s. 4-22. ISSN 1804-0969
    Institutional support: RVO:67985955
    Keywords : consciousness * phenomenal character * dualism * representationalism * naturalistic materialism * the hardest problem
    OECD category: Philosophy, History and Philosophy of science and technology
    https://filosofiednes.ff.uhk.cz/index.php/hen/article/view/261

    Článek sumarizuje obsah mé nedávno vydané knihy Jaké to je, nebo o čem to je? Místo vědomí v materiálním světě (2017). Jak napovídá podtitul, tématem knihy je filosofie vědomí. V současné literatuře má většina účastníků na mysli tzv. fenomenální charaktery, přičemž hlavní spor se vede mezi dualisty a materialisty o to, zda jsou to materiální vlastnosti. Dokonce i russelliánští monisté, kteří se jinak prezentují jako alternativa vůči dualismu i materialismu, akceptují pojem fenomenálního charakteru. Já mám o tomto pojmu pochybnosti, jež vyjadřuji v šesté kapitole knihy, jíž proto v článku věnuji nejvíce místa. Navzdory většinovému mínění mám za to, že ohledně obsahu pojmu fenomenálního charakteru ve skutečnosti nebylo dosaženo žádné shody. Podobně jako Daniel Dennett, tudíž doporučuji pokusit se o filosofii vědomí bez pojmu fenomenálního charakteru. Jak známo, Dennett – do jisté míry podobně jako někteří výše zmínění materialisté – navrhuje redukovat vědomí prostřednictvím pojmu reprezentace. Já však končím o poznání skeptičtěji než Dennett, protože v návaznosti na svou předchozí knihu Metafyzika antiindividualismu (2008) soudím, že naturalistická teorie reprezentace je nekoherentní.

    The paper provides a summary of my recent Czech-language book, What It’s Like, or What It’s About? The Place of Consciousness in the Material World (2017). As suggested by the subtitle, the topic of the book is philosophy of consciousness. In the contemporary literature, most participants have in mind the so-called phenomenal characters, and the main issue debated between dualists and materialists is whether these characters are material properties. Even the Russellian monists, who otherwise present themselves as an alternative to both dualism and materialism, accept the concept of phenomenal character. I express doubts about this concept in chapter six of my book, accordingly, I allot most space in the paper to the material from this chapter. Despite the majority opinion, I believe that no agreement has in fact been reached concerning the content of this concept. Similarly to Daniel Dennett, I recommend trying to develop a philosophy of consciousness without the concept of phenomenal character. As is well known, Dennett – to some extent similarly to the aforementioned materialists – proposes a reduction of consciousness in terms of representation. However, I wound up rather more sceptical than Dennett, since following up on my previous book, The Metaphysics of Anti-Individualism (2008), I claim that a naturalistic theory of representation is incoherent.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0286657

     
    FileDownloadSizeCommentaryVersionAccess
    2017_J_0493245.pdf2268.2 KBPublisher’s postprintopen-access
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.