Number of the records: 1  

Vodní nádrže a jejich krajina ve výtvarném umění

  1. 1.
    SYSNO ASEP0482729
    Document TypeJ - Journal Article
    R&D Document TypeJournal Article
    Subsidiary JOstatní články
    TitleVodní nádrže a jejich krajina ve výtvarném umění
    TitleWater Reservoirs and their Landscapes in Visual Art
    Author(s) Lacina, Jan (UGN-S) RID
    Halas, Petr (UGN-S) RID
    Number of authors2
    Source TitleVTEI Vodohospodářské technicko - ekonomické informace. - : Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka - ISSN 0322-8916
    Roč. 1, č. 1 (2017), s. 31-39
    Number of pages9 s.
    Publication formOnline - E
    Languagecze - Czech
    CountryCZ - Czech Republic
    Keywordslandscape painting ; dam ; landscape changes
    Subject RIVDE - Earth Magnetism, Geodesy, Geography
    OECD category60500
    Institutional supportUGN-S - RVO:68145535
    AnnotationJedním ze základních směrů krajinné ekologie je hodnocení změn krajiny prostřednictvím srovnání jejího stavu (využití) v různých časových obdobích. K tomuto účelu se běžně používají mapy, fotografie, letecké i družicové snímky. Významným podkladem pro krajinně ekologickou interpretaci však mohou být i malířská a grafická zobrazení krajiny, pokud jsou ovšem dostatečně realistická. Právě výstavba přehrad patří k těm lidským zásahům, které mění krajinu nejvíce. Přitom před zatopením se údolní i nivní poříční krajina zpravidla vyznačovala obzvláště pestrou a malebnou krajinnou mozaikou, která lákala malíře k zobrazení více než jiná území. Typickým příkladem jsou údolí řek Dyje a Želetavky na jihozápadní Moravě, která byla ve 30. letech 20. století z části zatopena vodami Vranovské přehrady. Již od začátku 19. století tuto romantickou krajinu zobrazovala řada rakouských i českých malířů, kteří zachytili – často velmi podrobně – její podstatné rysy. K posouzení změn je tak k dispozici obsáhlý soubor krajinomaleb i grafických listů, zejména litografií, deponovaný v Jihomoravském muzeu ve Znojmě. Kromě Vranovské přehrady se článek zabývá i výtvarnou dokumentací krajiny a výstavby údolní nádrže Vír na řece Svratce, vltavské přehradní kaskády a Vodního díla Nové Mlýny na jižní Moravě. Okrajově je věnována pozornost i výtvarné výzdobě přehradních objektů.
    Description in EnglishOne of the fundamental branches of landscape ecology is the assessment of changes in a landscape through comparisons of its state (usage) at different points in time. This typically employs maps, photographs, and aerial and satellite photography. However, important groundwork for the interpretation of landscape ecology may also be supplied by paintings and drawings of a landscape, provided they are sufficiently realistic. The construction of water reservoirs is among the human interventions that change the face of a landscape most profoundly. Before being dammed and flooded, valley and floodplain landscapes usually featured a varied and picturesque mosaic, attracting artists to favour it over other areas in their work. Typical examples are the valleys of the Rivers Dyje and Želetavka in south-western Moravia, which were partially flooded during the construction of the Vranovská přehrada reservoir in the 1930s. From the early 19th century, this romantic landscape had been portrayed by a large number of Austrian and Czech painters who captured its distinct features, often to the smallest detail. To assess the landscape changes, there thus exists a large series of landscape paintings and prints, especially lithographs, held by the Museum of South Moravia in Znojmo. Apart from the Vranovská přehrada reservoir, the article discusses the artistic documentation of landscape and the construction of the Vír reservoir on the Svratka, the Vltava reservoir cascade and the Nové Mlýny reservoirs in south Moravia. The artistic decoration of reservoir structures is briefly mentioned as well.
    WorkplaceInstitute of Geonics
    ContactLucie Gurková, lucie.gurkova@ugn.cas.cz, Tel.: 596 979 354
    Year of Publishing2018
    Electronic addresshttp://www.vtei.cz/wp-content/uploads/2015/08/5782-VTEI.pdf
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.