Number of the records: 1  

Nebezpečná literatura? Antologie z myšlení o literární cenzuře

  1. 1.
    SYSNO ASEP0395847
    Document TypeT - Translation
    R&D Document TypeThe record was not marked in the RIV
    TitleNebezpečná literatura? Antologie z myšlení o literární cenzuře
    TitleDangerous literature? Anthology of thinking on literary censorship
    Author(s) Pavlíček, Tomáš (UCL-M ed.)
    Píša, Petr (UCL-M ed.) RID, ORCID
    Wögerbauer, Michael (UCL-M ed.) RID, ORCID, SAI
    Matonoha, Jan (UCL-M) RID, ORCID, SAI
    Charypar, Michal (UCL-M) RID, SAI, ORCID
    Trnková, Vendula (UCL-M) RID
    Havránková, Marie (UCL-M) RID, ORCID
    Janáček, Pavel (UCL-M) RID, SAI, ORCID
    Segi, Stefan (UCL-M) RID, SAI, ORCID
    Hanus, Ondřej (UCL-M)
    Hemelíková, Blanka (UCL-M) RID, SAI
    Šámal, Petr (UCL-M) RID, ORCID, SAI
    Pokorná, Magdaléna (UCL-M)
    Sládková, E. (CZ)
    Beran, Z. (CZ)
    Year of issue2012
    ISBN978-80-7294-859-8
    SeriesTeoretická knihovna
    Number of pages552 s.
    Publication formPrint - P
    Languagecze - Czech
    CountryCZ - Czech Republic
    Keywordscensorship ; literary theory ; literary history
    Subject RIVAJ - Letters, Mass-media, Audiovision
    R&D ProjectsGAP406/10/2127 GA ČR - Czech Science Foundation (CSF)
    Institutional supportUCL-M - RVO:68378068
    AnnotationPublikace je komentovaným souborem překladů teoretických a historických studií k tématu literární cenzury, pocházejících z různých jazykových oblastí (německá, anglická, francouzská, polská, ruská). Cílem knihy je zachytit podstatnou proměnu, jíž zkoumání fenoménu cenzury v prostředí humanitních a sociálních věd v posledních desetiletích prošlo, a poukázat na možnosti využití nových přístupů (nejen) v oblasti literární historiografie. Jednotlivé studie zkoumají cenzuru v kontextu kulturní antropologie, analýzy struktur jazyka a diskurzu, systémové literární vědy a teorie komunikace. Kniha reflektuje myšlení stoupenců „nové cenzury“, dekonstruktivistického směru studia společenské regulace a reglementace literatury, stejně jako přístupy, jež se s podněty „nové cenzury“ vypořádávají s kritickým odstupem. Celek doplňují stati předních literárních a kulturních historiků, které spojují analýzu konkrétního kulturního matriálu s problémovým přístupem. Na metodologický přínos jednotlivých studií stejně jako na společenský kontext, ve kterém vznikaly, upozorňuje úvod ke svazku z pera Michaela Wögerbauera. Studie Pavla Janáčka, Magdalény Pokorné a Petra Šámala, která knihu uzavírá (České bádání o tiskové a literární cenzuře; s. 485-532), rozebírá dosavadní bádání o cenzuře tisku a literatury v českých zemích.
    Description in EnglishThis publication is an annotated collection of translations of theoretical and historical studies on the subject of literary censorship from various language areas (German, English, French, Polish and Russian). It aims to depict the substantial transformation which research into the phenomenon of censorship underwent in the humanities and social sciences over the last few decades and to refer to the options for making use of new approaches in literary historiography and elsewhere. Individual studies examine censorship within the context of cultural anthropology, structural analysis of language and discourse, systemic literary studies and communication theory. The book reflects the thinking of representatives of “new censorship”, the deconstructivist school of studies into the social regulations for literature and its regularization, as well as the approaches for dealing with “new censorship” ideas with critical detachment. It also includes papers by leading literary and cultural historians, who combine an analysis of specific cultural material with a problem-based approach. The methodological contribution of individual studies and the social context in which they were made is detailed in the introduction to the work by Michael Wögerbauer. The study by Pavel Janáček, Magdaléna Pokorná and Petr Šámal which concludes the book (Czech research into press and literary censorship; pp. 485-532), analyses previous research into press and literary censorship in the Czech lands.
    WorkplaceInstitute of Czech Literature
    ContactPavla Hartmanová, hartmanova@ucl.cas.cz ; Veronika Zemanová, zemanova@ucl.cas.cz, asep@ucl.cas.cz, Tel.: 222 828 135
    Year of Publishing2014
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.