Number of the records: 1  

Pokus o rekonstrukci potenciální přirozené vegetace vybraného území Třeboňské pánve

  1. 1.
    0089732 - BÚ 2008 RIV CZ cze J - Journal Article
    Boublík, Karel
    Pokus o rekonstrukci potenciální přirozené vegetace vybraného území Třeboňské pánve.
    [Attempt to reconstruct the potential natural vegetation of a selected area of the Třeboň Basin (South Bohemia, Czech Republic).]
    Zprávy České botanické společnosti. Roč. 42, - (2007), s. 155-170. ISSN 1211-5258
    Institutional research plan: CEZ:AV0Z60050516
    Keywords : climax * geobiocoenology * phytosociology
    Subject RIV: EF - Botanics

    Geobiocenologický stanovištní výzkum a využití publikovaných palynologických dat ukázaly, že v již existujících mapách (re)konstruované přirozené vegetace Třeboňské pánve (mapy geobotanické, geobiocenologické a lesnicko-typologické) je účast dubu a borovice pravděpodobně přeceňována a podceňována je naopak účast buku. S bukem je třeba v přírodní vegetaci Třeboňska počítat i na stanovištích pro něj zdánlivě nevhodných, jako jsou arenické podzoly a kambizemě štěrkopískových teras či pseudogleje a gleje vyvinuté na různých substrátech. Naopak dub letní a borovice lesní by byly z konkurenčních důvodů (jejich světlomilnost) pravděpodobně zastoupeny méně.

    The results of reconstruction vegetation mapping based on geobiocoenological principles (bedrock, soil, climatic and growth conditions for tree species) and published palynological studies from the study area are presented. The main result of this study is a map of potential natural vegetation, mapped on a model transect through the Třeboňská pánev basin. On the basis of occurrences and growth features of climax trees (especially Fagus sylvatica and Abies alba) and published palynological studies, I suppose lower potential occurrence of Pinus sylvestris and Quercus robur in contrary to existing reconstruction maps (maps of reconstructed natural vegetation, potential natural vegetation and forest site maps). On the other hand, in these maps the proportion of Fagus sylvatica is probably underestimated. I assume potential occurrence of beech forests or forests with a great proportion of beech also on Dystric Cambisols and Podzols developed from gravel sand of pleistocene alluvial terraces or on Planosols.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0150842

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.