Number of the records: 1  

Dálkové kontakty Netolicka v raném středověku. Svědectví mincí a ozdob

  1. 1.
    0559522 - ARÚ 2023 RIV CZ cze J - Journal Article
    Profantová, Naďa - Videman, J. - Štěpančík, Z.
    Dálkové kontakty Netolicka v raném středověku. Svědectví mincí a ozdob.
    [Long-distance contacts of the Netolice Area in the Early Middle Ages. The evidence of coins and ornaments.]
    Numismatické listy. Roč. 75, 1-4 (2020), s. 30-46. ISSN 0029-6074
    R&D Projects: GA ČR(CZ) GA18-00477S
    Institutional support: RVO:67985912
    Keywords : archaeological find * denier * belt strap end * long-distance contacts * Early Medieval Period * Netolice (Prachatice District)
    OECD category: Archaeology
    Method of publishing: Open access
    https://doi.org/10.37520/nl.2020.005

    V textu je představeno pět mimořádných nálezů z oblasti Netolicka na Prachaticku z konce 8. až přelomu 10. a 11. století. Všechny nálezy ukazují na dálkové kontakty oblasti, a to nejprve slabší, orientované na jihovýchod (pozdně avarský typ), a od 2. čtvrtiny 9. století intenzivnější, cílené na západ a jihozápad. Zde uvažujeme buď o fungování pozdější Linecké stezky, nebo o napojení na pozdější Zlatou stezku. Mince Ludvíka Pobožného typu CHRISTIANA RELIGIO, nejspíše ražená v Paříži, je teprve druhou ražbou tohoto panovníka nalezenou v Čechách, jinak se jedná o sedmý, respektive osmý nález karolínské mince 8. až 9. století na našem území. Rozšířili jsme doklady o oběhu karolínských mincí v Čechách a o těsné vazbě k Bavorsku 9. století, tedy šířeji k Francké říši. Mince představuje první případ v jižních Čechách, ovšem ve stejném koridoru byla nalezena i mladší imitativní mince ražená buď v Bavorech, nebo v Čechách podle bavorského vzoru mezi lety 967–976.

    In this text, we present five extraordinary metal finds from the area of Netolice, the Prachatice District, dated to the period from the end of the 8th to the 10th centuries. All these finds are evidence of long-distance contacts of the area with the southeast (the late Avar type) and with the west especially (the two belt strap ends and two coins) and they were probably related to the so-called Linz Trail. The most important is the denier of Louis the Pious, minted in Paris, which extends the evidence of the circulation of Carolingian coins in Bohemia, and its close connection with Bavaria in the 9th century. The imitative issue based on the Bavarian type, dated to the period 967–976, extends this, relatively numerous, group of coins and attests the Bavarian influence in the 10th century Bohemia.
    Permanent Link: https://hdl.handle.net/11104/0332795

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.