Number of the records: 1  

Zpráva o provedených experimentech za období 9-12/2017 pro projekt: Elektrokoagulační jednotka na separaci řasové biomasy.

  1. 1.
    0497947 - ÚCHP 2019 RIV CZ cze V - Research Report
    Brányiková, Irena - Vojtěchovský, R. - Čermáková, Lenka
    Zpráva o provedených experimentech za období 9-12/2017 pro projekt: Elektrokoagulační jednotka na separaci řasové biomasy..
    [Experimental Report, Period 9-12/2017, Project: Electrocoagulation Unit for Microalgal Biomass Separation.]
    Praha: Ústav chemických procesů AV ČR, v. v. i., 2017. 22 s. 9.
    R&D Projects: GA TA ČR(CZ) TJ01000297
    Institutional support: RVO:67985858 ; RVO:67985874
    Keywords : electrocoagulation * electrofloculation * microalgae
    OECD category: Industrial biotechnology; Environmental sciences (social aspects to be 5.7) (UH-J)

    Produkce jednobuněčných řas ve světě každým rokem stoupá, nicméně jejich využití v potravinářství, kosmetice, krmivářství či výrobě biopaliv je stále limitováno vysokou výrobní cenou a množstvím vložené energie. Zásadní podíl tvoří energie spotřebovaná při separaci řasové biomasy z média, která je prováděna nejčastěji na talířových odstředivkách. Sklizňové koncentrace řasových suspenzí se u většiny kultivačních systémů pohybují mezi pouhými 1-5 g.l-1. Tudíž pro získání 1 kg suché biomasy je třeba nejprve odstřeďováním, pak sušením odstranit 200 až 1000 litrů vody. Toto množství a tím i vloženou energii lze řádově snížit při zařazení flokulace jako předstupně před odstřeďování. Jednou z možných typů flokulace je elektroflokulacem kdy flokulační činidlo přímo vzniká rozpouštěním elektrod. Při vhodném nastavení parametrů a vhodně zvoleném materiálu elektrod, není získaná biomasa kontaminována chemickými flokulaty a měla by být potravinářsky nezávadná. Hlavním cílem tohoto projektu je vyvinout průtočné elektroflokulační zařízení vhodné pro tyto účely.


    Production of microalgae in the world is increasing every year, but their use in food, cosmetics, feed and biofuel production is still limited by the high production price and high energy input. The substantial part of the energy costs lies in the separation of algal biomass from the medium, which is most often performed on plate centrifuges. The harvest concentration of algal suspensions in most cultivation systems ranges between just 1-5 g/L. Therefore, to obtain 1 kg of dry biomass, it is necessary to remove 200 to 1000 liters of water (by centrifuging and then drying). This amount of water and thus the energy input can be reduced via flocculation added as a pre-step prior to centrifugation. Electrofloculation is type of floculation, where the flocculant is directly formed by dissolving the electrodes. Suitable electrode material and parameter set enable obtaining of biomass, which is not contaminated by chemical flocculants and meets requirements for food stuff. The main objective of this project is to develop a continuous electroflocculation device suitable for these purposes.

    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0290398

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.