Number of the records: 1
Jak strukturovaně ukládat a navrhovat tresty za zachování plné diskrece: Sedm fází ukládání trestů
- 1.0578201 - ÚSP 2025 RIV CZ cze J - Journal Article
Drápal, Jakub
Jak strukturovaně ukládat a navrhovat tresty za zachování plné diskrece: Sedm fází ukládání trestů.
[How to impose sentences while retaining full discretion: the seven phases of sentencing.]
Státní zastupitelství. Roč. 20, č. 6 (2023), s. 16-28. ISSN 1214-3758
R&D Projects: GA ČR(CZ) GA19-15077S
Institutional support: RVO:68378122
Keywords : sentence * individualization of punishment * justification * consistency
OECD category: Law
Method of publishing: Metadata only
Proces uložení trestu je velmi komplikovaný: Soudce musí zohlednit 70 okolností předvídaných trestním zákoníkem a trestním řádem, na základě kterých musí rozhodnout jaké druhy trestů a o jaké výměře uložit. Takto komplexní procesy je – dle vědců zkoumajících rozhodovací procesy – na místě rozdělit do několika fází, ve kterých se zohlední jen vybrané okolnosti a učiní se část rozhodnutí. Tím se proces stane pochopitelnější jak pro toho, kdo rozhoduje, tak pro ty, kteří rozhodování přihlíží, přičemž se zachová stejná míra diskrece pro rozhodujícího. Tento článek tak představuje sedm fází, do kterých lze rozdělit proces ukládání trestů. Budou-li využity soudci či státními zástupci, výsledek by měl představovat skutečnou individualizaci trestů, jelikož jednotlivé fáze povedou soudce a státní zástupce k zohlednění všech okolností a k vyjevení toho, jak tyto okolnosti v konkrétním případě zohlednili.
The sentencing process is very complicated: the judge must take into account 70 circumstances provided for in the Criminal Code and the Criminal Procedure Code, on the basis of which he or she must decide what types of sentences to impose and at what level. According to scholars studying decision-making processes, such complex processes should be divided into several stages in which only selected circumstances are taken into account and a part of the decision is made. This makes the process more understandable for both the decision-maker and the decision-makers, while maintaining the same degree of discretion for the decision-maker. This article thus overviews the seven stages into which the sentencing process can be divided. If used by judges or prosecutors, the result should be a true individualization of sentencing, as each phase will lead the judge and prosecutor to consider all the circumstances and to reveal how they have taken those circumstances into account in a particular case.
Permanent Link: https://hdl.handle.net/11104/0347240File Download Size Commentary Version Access SZ 6_2023_clanek Drapal.pdf 5 1.4 MB Publisher’s postprint require
Number of the records: 1