Number of the records: 1  

Zásady selekce při tvorbě archeologických fondů

  1. 1.
    0575627 - ARÚ 2024 RIV cze A - Abstract
    Novák, David
    Zásady selekce při tvorbě archeologických fondů.
    [Principles of selection in the creation of archaeological archives.]
    [Zásady selekce při tvorbě archeologických fondů. Praha, 14.09.2023-14.09.2023]
    Method of presentation: Zvaná přednáška
    Event organizer: Asociace muzeí a galerií České republiky
    URL events: https://www.cz-museums.cz/news/amg/titulni/62638-seminar-na-tema-zasady-selekce-pri-tvorbe-archeologickych-fondu 
    R&D Projects: GA MŠMT LM2023031
    Institutional support: RVO:67985912
    Keywords : making choices * planning * research strategy
    OECD category: Archaeology

    Nad archeologickými fondy se příliš často uvažuje až zpětně – jako o sbírkách nálezů a dokumentů, které zbydou po ukončení intelektuálního procesu odkryvu, popisu, analýzy a interpretace a po sepsání a vydání knihy nebo článku. Nic nemůže být dále od pravdy. Archeologický fond je trvalým dědictvím neopakovatelné události a představuje – nebo by alespoň měl představovat – velkou část významu zkoumaného naleziště nebo památky. Fond by měl být vnímán jako mocný zdroj, který umožňuje testovat a znovu ověřovat teorie, rozvíjet znalosti a otevírat komukoli možnosti přístupu. Prostor pro uložení archeologických fondů zároveň ale není a nemůže být nekonečný. Čím více odkryvů provádíme, tím větší je tlak na dostupné kapacity pro dlouhodobé uložení. Jako správci archeologického dědictví musíme zajistit, aby způsob naší praxe byl dlouhodobě udržitelný. Z praktických a finančních důvodů proto musíme co nejlépe rozhodnout, co uchovávat.

    Archaeological archives are too often thought of in retrospect - as collections of finds and documents that remain after the intellectual process of discovery, description, analysis and interpretation is completed and after a book or article is written and published. Nothing could be further from the truth. An archaeological archive is the lasting legacy of an unrepeatable event and represents - or at least should represent - a large part of the significance of the site or monument under study. The archive should be seen as a powerful resource that allows theories to be tested and re-tested, knowledge to be developed and access to be opened up to anyone. At the same time, the space for storing archaeological archives is not and cannot be infinite. The more excavations we make, the greater the pressure on available capacity for long-term storage. As custodians of archaeological heritage, we need to ensure that the way we practice is sustainable in the long term. For practical and financial reasons, we therefore need to make the best possible decisions about what to preserve.
    Permanent Link: https://hdl.handle.net/11104/0345392

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.