Number of the records: 1  

Barokní krajinotvorba na sasko-lauenburských panstvích 1635–1740

  1. 1.
    SYSNO ASEP0558597
    Document TypeB - Monograph
    R&D Document TypeMonograph
    TitleBarokní krajinotvorba na sasko-lauenburských panstvích 1635–1740
    TitleBaroque Landscape Design on the Saxe-Lauenburg manors 1635–1740
    Author(s) Vokurka, Michal (HIU-Y) ORCID
    Issue dataPraha: Academia, 2022
    ISBN978-80-200-3306-2
    Number of pages252 s.
    Publication formPrint - P
    Languagecze - Czech
    CountryCZ - Czech Republic
    KeywordsSachsen-Lauenburg ; baroque ; aristocracy ; residences ; landscape design ; landscape architecture ; early-modern period
    Subject RIVAB - History
    OECD categoryHistory (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
    Research InfrastructureLINDAT/CLARIAH-CZ - 90101 - Univerzita Karlova / Matematicko-fyzikální fakulta
    Institutional supportHIU-Y - RVO:67985963
    AnnotationŠlechta v českých zemích představovala v období 17. a 18. století dominantní sociální vrstvu. Krajinotvorba jí sloužila jako jeden z prostředků reprezentace a reprodukce sociálního postavení, kterým se prezentovala v rovině politické, ekonomicko-správní (dobrý hospodář a správce), stejně jako náboženské (podpora katolictví). Nejen architekturou, jako rezidencemi, hospodářskými dvory, sýpkami a kostely, ale také zakládáním a udržováním rybníků, sadů, vinic, lesů nebo ovčínů, a především vzájemnými symbolickými i prostorovými vazbami těchto prvků přispívala šlechta zásadním způsobem k podobě kulturní krajiny. V té se po většinu času pohybovala nejen ona sama, ale také její poddaní, kteří patřili k adresátům této komunikace pomocí krajinotvorby.
    Description in EnglishDuring the 17th and 18th century, the aristocracy in the Bohemian lands were the dominant social class. Landscaping served as one means of their representation, and for reproducing their social status, presenting them at a political and economic-administrative (good farmer and administrator) level, and also at a religious level (support for Catholicism). It was not only through architecture, such as residences, farmyards, granaries and churches, but also through establishing and maintaining fishponds, orchards, vineyards, woods and sheepfolds and especially the mutual spatial relations between these elements that aristocrats were able to contribute towards the appearance of the cultural landscape in a fundamental manner. In this, it was not just the aristocracy themselves, but in particular their subjects, who were the addressees of aristocratic communication through landscaping.
    WorkplaceInstitute of History
    ContactKristina Rexová, rexova@hiu.cas.cz, Tel.: 225 443 239
    Year of Publishing2023
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.