Number of the records: 1  

Heterogennost jako stylová charakteristika mluvených dialogů (Mluvení s dětmi, o dětech, za děti)

  1. 1.
    0501022 - ÚJČ 2019 RIV CZ cze J - Journal Article
    Hoffmannová, Jana
    Heterogennost jako stylová charakteristika mluvených dialogů (Mluvení s dětmi, o dětech, za děti).
    [Heterogeneity as a stylistic characteristic of spoken dialogues (Speaking with children, about children, instead of children).]
    Slavia. Roč. 87, 1/3 (2018), s. 109-125. ISSN 0037-6736
    R&D Projects: GA ČR(CZ) GA18-08651S
    Institutional support: RVO:68378092
    Keywords : heterogeneity * dialogue * style * reproduction of speech * prosodic means
    OECD category: Linguistics
    Method of publishing: Limited access
    https://www.ceeol.com/search/article-detail?id=690474

    V článku bylo interpretováno dvacet ukázek běžných neformálních rozhovorů uskutečněných v situacích, kde výraznou úlohu hrají děti (ať už jako přímí účastníci komunikace, nebo jako objekty, o nichž se mluví). U každodenních dialogů je třeba počítat s tím, že k jejich stylistické charakteristice patří mimořádná heterogennost a rozrůzněnost. Na vyjadřování účastníků komunikace působí jejich sociální role, založené často i na věku, příbuzenských vztazích, nadřazenosti a podřazenosti determinované privátně či institucionálně. Z odlišných komunikačních kompetencí vychází i odlišné vyjadřovací styly co do míry zdvořilosti, spisovného či nespisovného vyjadřování, i využívání neverbálních (hlavně prozodických) prostředků. Na reprodukcích řeči dětí lze demonstrovat, že jsou často zvukově výrazné a umožňují implicitně, pouze s pomocí prozodické profilace vyjádřit i různé postoje k dětem a jejich chování.

    In this text, I interpret twenty examples of ordinary informal conversations taking place in situations where children play a distinct role, either as direct participants in the conversation or as the subject of discussion. It can be expected that the stylistic characteristics of everyday dialogues include heterogeneity and variation. The expression of the participants in communication is influenced by their social roles, often based on age, familial relations, and privately or institutionally determined superordination and subordination. The differing communicative competences also result in differing styles of expression as concerns the degree of politeness, standard or non-standard means of expression, and even the use of non-verbal (primarily prosodic) means. Using the reproductions of the children’s speech, it can be demonstrated that they are often distinct in terms of sound and they enable speakers to, implicitly and merely with the help of prosodic profiling, express various attitudes toward children and their behavior.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0293073

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.