Number of the records: 1  

Ekologická obnova v České republice II

  1. 1.
    0499042 - BÚ 2019 RIV CZ cze M - Monography Chapter
    Adámek, Martin - Hadincová, Věroslava
    Dlouhodobý vývoj vegetace pískovcových borů po požáru a možnosti jejich požárového managementu.
    [Long-term vegetation development of sandstone pinewoods after wildfire and possibility of their fire management.]
    Ekologická obnova v České republice II. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, 2018 - (Jongepierová, I.; Prach, K.; Pešout, P.), s. 34-39. ISBN 978-80-88076-83-4
    R&D Projects: GA ČR(CZ) GA14-22658S
    Institutional support: RVO:67985939
    Keywords : Scots Pine * wildfire * restoration
    OECD category: Biodiversity conservation
    http://www.ochranaprirody.cz/publikacni-cinnost/publikace/ekologicka-obnova-v-ceske-republice/

    Lesní plochy nevelkého rozsahu, které byly zasažené požárem, není třeba uměle zalesňovat, pokud jsou v blízkosti dostatečné zdroje diaspor pro spontánní sukcesi. Takové plochy se budou vyvíjet podobným způsobem jako plochy uměle zalesněné, ovšem s tím, že na spontánně vzniklých plochách nalezneme větší diverzitu rostlin a dalších skupin organismů. Řízené požáry by tak mohly být i v našich podmínkách vhodným opatřením pro ekologickou obnovu borových lesů, například s nevhodnou strukturou porostu vzniklou intenzivním lesnickým managementem, podobně jako je již zavedenou praxí například v boreálních lesích Skandinávie.

    Small-scale forest areas that have been hit by fire, there is no need to artificially afforestation if they are close enough to sources of diasporas for spontaneous succession. Such areas will develop in a similar way to artificially forested stands, with the exception of spontaneously created areas we find a greater diversity of plants and other groups of organisms. Controlled fires could also be appropriate in our conditions for the ecological recovery of pine forests, for example with an inappropriate structure of the vegetation created by the intensive forestry management, similarly to already established practices in the boreal forests of Scandinavia.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0291333

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.