Number of the records: 1  

Obcy czy inny w języku i literaturze czeskiej

  1. 1.
    0504766 - ÚJČ 2020 RIV PL cze M - Monography Chapter
    Černá, Alena M.
    Žižka, potvora mrzutá (K významovým proměnám staročeských lexémů).
    [Žižka, potvora mrzutá (monster horrible) (On the semantic shifts of the Old-Czech lexemes).]
    Obcy czy inny w języku i literaturze czeskiej. Poznaň: Instytut filologii slowianskiej, 2018 - (Balowski, M.), s. 185-195. ISBN 978-83-63090-21-0
    R&D Projects: GA ČR(CZ) GBP405/12/G148
    Institutional support: RVO:68378092
    Keywords : Old Czech * lexical meaning * Jan Žižka * Hussitism
    OECD category: Linguistics

    Lexémy “potvora” a “mrzák” označují ve starší češtině mj. osoby, které se vyčleňují z nepříznakově chápané society a které jsou v určitém smyslu “jiné”. Toto vydělení může být realizováno na základě tělesných nebo duševních znaků a vlastností. V příspěvku se zaměříme na gramatickou a stylovou charakteristiku těchto výrazů, na jejich význam a zvláště na jejich proměny v mladších obdobích, kdy se u obou lexémů postupně v pojmenovacím aktu projevily protichůdné tendence. U obou se zároveň postupně konstituoval a posléze převážil pejorativní příznak a výrazy začaly plnit (také) funkci nadávky. Tento proces je jazykovým odrazem situace ve společnosti, v níž “poznamenaný” člověk představuje do určité míry cizorodý jev.

    Lexemes “potvora” and “mrzák” signify in Old Czech, among other meanings, the persons exempted out of the un-markedly understood society and who are – in a certain way – “different”. Such an exemption can be carried out due to physical and psychological features and qualities. In the following paper, we focus on the grammatical and stylistic characteristics of the mentioned terms, on their meaning and, especially, on the shifts in their meaning in more recent periods when contradictory tendencies gradually emerged in the act of denoting in case of both lexemes when a pejorative feature gradually constituted and, in the end, prevailed – the usage of both expressions included swearing. This process is a linguistic reflection of the social situation when the stigmatized, “marked” human represents a strange, heterogeneous phenomena.

    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0296583

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.