Number of the records: 1  

Rozdíly a průsečíky literární kritiky v tisku a online v roce 2021

  1. 1.
    0573427 - ÚČL 2024 RIV CZ cze J - Journal Article
    Hartmanová, Pavla
    Rozdíly a průsečíky literární kritiky v tisku a online v roce 2021.
    [The differences and the intersections of literary critism in print and online in 2021.]
    Bohemica Olomucensia. Roč. 14, č. 3 (2022), s. 16-36. ISSN 1803-876X
    R&D Projects: GA MŠMT(CZ) LM2018136
    Institutional support: RVO:68378068
    Keywords : literary criticism * critics * print sources * electronic sources * awarded books * bibliograhical data * Czech Literary Bibliography
    OECD category: Specific literatures
    Method of publishing: Open access
    https://kb.upol.cz/files/FF/katedry/kbh/veda_a_vyzkum/bohemica_olomucensia/bo-2022_3_web.pdf

    Cílem předkládané studie je představit výsledky kvantitativní analýzy bibliografických dat, které se vztahují k české literární kritice roku 2021. Zdrojem těchto údajů je oborová článková databáze Česká literární bibliografii. Dataset obsahuje informace nejen z tištěných periodik, ale také z on-line zdrojů. Z tohoto důvodu článek porovnává výsledky z obou těchto oblastí a umožňuje tak demonstraci rozdílů a podobností mezi tištěnou a on-line kritikou, tj. které knihy či spisovatelé byly hodnoceny a kdo v tomto roce utvářel literární diskurz. Literární kritika je zkoumána i z hlediska pohlaví a věku kritiků. Článek přináší nové informace především o on-line literární kritice, které se doposud nevěnovalo mnoho pozornosti. Na základě analyzovaných údajů bylo indikováno, zda v tomto roce existovala nějaká korelace mezi oceněnými knihami a literární reflexí v médiích.

    This article aims to present the results of a quantitative analysis of bibliographical data about Czech literary criticism in 2021. The source of these data is the Czech literary bibliography article database. The database contains information not only about print periodicals but also about online sources. For this reason, the article compares results from these two areas. The analysis shows differences and similarities between print and online criticism – which books or writers were evaluated and who created literary discourse. Literary criticism is examined from the point of view of gender and age of critics too. The article brings new information mainly about online literary criticism, which has not received much attention yet. Based on analysed data was indicated whether exists a correlation between awarded books and literary reflection in media.
    Permanent Link: https://hdl.handle.net/11104/0343870

     
    FileDownloadSizeCommentaryVersionAccess
    bo_3_2022_hartmanova.pdf4817.3 KBPublisher’s postprintopen-access
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.