Number of the records: 1  

Odraz nejistot, znevýhodnění a marginalizace na trhu práce v biografických výpovědích žen s nízkým vzděláním

  1. 1.
    0353980 - SOÚ 2011 RIV CZ cze J - Journal Article
    Formánková, Lenka - Křížková, Alena
    Odraz nejistot, znevýhodnění a marginalizace na trhu práce v biografických výpovědích žen s nízkým vzděláním.
    [Insecurities, Disadvantages, and Labour market Marginalisation as Reflected in the Biographic Narratives of Women with Low Education.]
    Gender, rovné příležitosti, výzkum. Roč. 11, č. 2 (2010), s. 23-35. ISSN 1213-0028
    R&D Projects: GA AV ČR IAA700280804; GA ČR GAP404/10/0021; GA ČR GA403/09/1839
    Institutional research plan: CEZ:AV0Z70280505
    Keywords : unskilled women * biographical research method * gendered labour market segregation
    Subject RIV: AO - Sociology, Demography
    http://www.genderonline.cz

    Článek diskutuje podmínky žen s nízkou kvalifikací kombinovat placenou práci s neplacenou prací v domácnosti v České republice. V analýze jsou zpracovány 3 biografické rozhovory o pracovních drahách se ženami s vyučením. Ekonomické nejistoty a rostoucí míra globální konkurence v oblasti výroby a produkce zvyšují tlak na transformaci a flexibilizaci pracovní síly. Osoby, které se primárně dostávají na trhu práce do marginalizované pozice se vyznačují nízkou mírou lidského a sociálního kapitálu. Nemohou naplňovat zvyšující se tlak na produktivitu a osobní flexibilitu, jako jsou například ženy pečující o malé děti. Socio-ekonomická marginalizace nízko-kvalifikovaných žen s dětmi je posilována nastavením rodinné politiky. Výpovědi žen s nízkou kvalifikací zachycují mechanismy genderové diskriminace, sociálního vyloučení a subordinace, kterým musí tyto ženy čelit a dále strategie, které volí a zdroje které využívají pro řešení své situace.

    The paper addresses the specific conditions of unskilled women, struggling to integrate their paid work and unpaid work in the Czech Republic. The analysis is based on three biographic interviews regarding the work trajectories of women whose highest level of education is vocational or lower. The employees with the lower levels of human and social capital occupy marginalized positions in the labour market. These people, including mothers in child care, find it difficult to cope with the increasing pressure for productivity and flexibility. The socioeconomic marginalization of unskilled mothers is further strengthened by measures of the state’s social policy. Their testimonies reveal both the mechanisms of gender discrimination, social exclusion and subordination that the unskilled mothers have to face in their personal lives and careers, and the strategies and resources they employ in order to cope with their situation.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0193079

     
    FileDownloadSizeCommentaryVersionAccess
    Formankova_Krizkova_odraz nejistot znevyhodneni a marginalizace.pdf4230.7 KBPublisher’s postprintopen-access
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.