Number of the records: 1  

Pojetí světa v díle Jana Amose Komenského

  1. 1.
    0333823 - FLÚ 2010 RIV CZ cze M - Monography Chapter
    Urbánek, Vladimír
    Počátky Komenského chiliasmu a chiliastická očekávání u Simeona Partlicia a Pavla Skály.
    [The Beginnings of Comenius' Millenarianism and Millenarian Expectations of Simeon Partlicius and Pavel Skála.]
    Pojetí světa v díle Jana Amose Komenského. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2009 - (Prázný, A.; Schifferová, V.), s. 133-150. ISBN 978-80-7395-221-1
    R&D Projects: GA AV ČR(CZ) IAA800090802
    Institutional research plan: CEZ:AV0Z90090514
    Keywords : Comenius * millenarianism * Czech exiles
    Subject RIV: AA - Philosophy ; Religion

    Podle nedávné vědecké debaty Komenský přijal chiliastickou doktrínu na konci dvacátých let 17. století pod vlivem "nových proroků" Kryštofa Kottera a Kristiny Poniatowské a rovněž ovlivněn významným učeným chiliastickým traktátem Diatribe de mille annis apocalypticis (1627) z pera svého bývalého učitele Johanna Heinricha Alsteda. Autor podporuje tuto hypotézu a pokouší se rekonstruovat eschatologická a chiliastická očekávání v pracích exulantů Simeona Partlicia a Pavla Skály. Jak ukazuje jejich analýza, oba byli ovlivněni chronologickým dílem J. H. Alsteda, zejména jeho reformulací schématu čtyř monarchií a jeho výpočtem počátku milénia. Autor uzavírá, že šíření chiliastických idejí v českém pobělohorském exilu v druhé polovině dvacátých let dokládá, že Komenského příklon k chiliasmu nebyl ojedinělým případem.

    According to the recent discussion, Comenius adopted millenarian doctrine at the end of the 1620s influenced by the "new prophets" Christoph Kotter and Christina Poniatowska and by the important scholarly millenarian tract Diatribe de mille annis apocalypticis (1627) of his former teacher Johann Heinrich Alsted. The author supports this hypothesis trying to reconstruct eschatological and millenarian expectations within the works of Comenius' fellow-emigrés Simeon Partlicius and Pavel Skála. Both were influenced by chronological works of Alsted, especially by his reformulation of the four-monarchies scheme and by his calculation of the beginning of the millenium. The author concludes that the spread of millenarian ideas within the Bohemian and Moravian exile in the second half of the 1620s proves that Comenius' conversion to chiliasm was not an isolated case.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0178725

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.