Number of the records: 1  

Raman microspectroscopy as a valuable additional method to X-ray diffraction and electron microscope/microprobe analysis in the study of iron arsenates in environmental samples

  1. 1.
    0326508 - GLÚ 2010 RIV US eng J - Journal Article
    Filippi, Michal - Machovič, Vladimír - Drahota, Petr - Böhmová, Vlasta
    Raman microspectroscopy as a valuable additional method to X-ray diffraction and electron microscope/microprobe analysis in the study of iron arsenates in environmental samples.
    [Ramanova mikrospektrometrie jakožto cenná doplňková metoda k rentgenové difrakci a elektronové mikroskopii/mikroanalýze při studiu Fe arsenátů v environmentálních vzorcích.]
    Applied Spectroscopy. Roč. 63, č. 6 (2009), s. 621-626. ISSN 0003-7028. E-ISSN 1943-3530
    R&D Projects: GA AV ČR KJB300130702
    Institutional research plan: CEZ:AV0Z30130516; CEZ:AV0Z30460519
    Keywords : scorodite * kaňkite * pitticite * mine dump * Raman microspectroscopy
    Subject RIV: DD - Geochemistry
    Impact factor: 1.564, year: 2009

    In this paper, we demonstrate that combined application of X-ray diffraction (XRD), electron microscope/microprobe analysis (EMPA), and Raman microspectroscopy is an available and powerful approach for identification and characterization of iron arsenate minerals in complex environmental samples. Arsenic-rich material from the medieval mining dump close to the Giftkies mine in the Jáchymov ore district (Czech Republic) has been studied. Scorodite, kaňkite, amorphous iron arsenate (pitticite), and, to a lesser extent, native sulfur were determined in the studied samples as products of low-temperature arsenopyrite weathering. The new Raman data for scorodite and pitticite were presened. These data could be used as a comparative data for other studies.

    V článku je demonstrováno, že Ramanova mikrospektrometrie je velmi užitečná doplňková metoda k rentgenové difrakci a elektronové mikroskopii/analýze při studiu železitých arsenátů v environmentálních vzorcích. Byly studovány vzorky z haldy arsenového dolu Giftkies u Jáchymova. Jako sekundární nositelé arsenu při zvětrávání primárního arsenopyritu byly zjištěny skorodit, kaňkit, pitticit a dále pak ryzí síra, které byly charakterizovány a byla naměřena jejich Ramanovská spektra. Pro skorodit a pitticit byla získána nová Ramanovská data, která mohou být použita jako srovnávací pro dalších podobné studie.
    Permanent Link: http://hdl.handle.net/11104/0173595

     
     
Number of the records: 1  

  This site uses cookies to make them easier to browse. Learn more about how we use cookies.